Dwaj Rosjanie, skazani za szpiegostwo na rzecz Rosji, zostali ułaskawieni przez prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdę. Media na Litwie podają, że toruje to drogę do ewentualnej wymiany szpiegów z Rosją.

W piątek prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda ułaskawił dwóch Rosjan skazanych w 2017 roku za szpiegostwo – poinformowała kancelaria urzędu Prezydenta RL. Dekret podpisany przez prezydenta Nausėdę wskazuje, że Rosjanie zostali ułaskawieni na mocy nowych przepisów dotyczących wymiany szpiegów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Sprawa dotyczy Nikołaja Filipczenki i Siergieja Moisiejenki. Według przedstawicieli litewskich władz Filipczenko pracował dla rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Próbował rekrutować do współpracy z Rosją ważnych litewskich urzędników, w tym przedstawicieli służb bezpieczeństwa. Dzięki temu zamierzał założyć podsłuchy w domu ówczesnej prezydent Dalii Grybauskaite, a także w jej oficjalnej siedzibie. Został skazany w 2017 roku na 10 lat więzienia i nie odwołał się od wyroku. Jego rozprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami, miał odmówić składania wyjaśnień.

 

Z kolei Moisiejenko został skazany na 10,5 roku więzienia za zwerbowanie litewskiego kapitana służącego w głównej bazie lotniczej w Szawlach na północy Litwy. Moisiejenko nie przyznał się do winy.

Serwis „Wilnoteka” przytacza doniesienia litewskich mediów, które powołując się na anonimowe źródła podały, że obaj Rosjanie mogą zostać wymienieni na dwóch Litwinów, Jewgienija Mataitisa i Aristidasa Tamosaitisa oraz na Norwega Frode’a Berga. Zostali oni skazani w Rosji za szpiegostwo.

W 2016 roku za przekazywanie tajemnic wojskowych rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu zostało skazanych dwóch obywateli Litwy.

Przeczytaj: Na Litwie aresztowano domniemanych szpiegów – wśród nich znany polityk

Wilnoteka.lt / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz