Ile broni i sprzętu Czechy wysłały na Ukrainę? Fiala ujawnił dane

Czeski premier Petr Fiala podał dane, dotyczące broni i sprzętu przekazanego ukraińskiej armii, zarówno ze środków Republiki Czeskiej, jak i przez podmioty prywatne.

W środę, po spotkaniu tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie, premier Czech Petr Fiala poinformował, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę jego kraj udzielił stronie ukraińskiej pomocy wojskowej o łącznej wartości ponad 10 mld koron czeskich (2 mld zł). Uznał, że w przeddzień rocznicy rosyjskiego ataku można i należy to uczynić.

Według Tomáša Pojara, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, czeski przemysł zbrojeniowy wysłał na Ukrainę broń i sprzęt o wartości kolejnych 30 mld koron (ponad 6 mld zł).

Premier Fiala podał też dane liczbowe, dotyczące broni i sprzętu przekazanego ukraińskiej armii, zarówno ze środków Republiki Czeskiej, jak i przez podmioty prywatne. Poinformował, że na Ukrainę wysłano 89 czołgów, 226 wozów opancerzonych i 38 haubic, przy czym 1/3 pochodziła z magazynów czeskiej armii.

Czechy wysłały Ukraińcom ze swoich zapasów także 6 systemów obrony powietrznej i cztery śmigłowce, jak również 900 metrów mostów wojskowych.

Ponadto, czeski przemysł obronny dostarczył również 33 wieloprowadnicowe systemy artylerii rakietowej. Zorganizowano też dostawę 1,5 mln sztuk amunicji różnego rodzaju, w tym 60 tys. rakiet.

Fiala oświadczył, że państwo czeskie udzieliło firmom prywatnym licencji na eksport broni na Ukrainę za 68 mld koron (13,6 mld zł). Z kolei Pojar dodał, ze w 2022 roku z tej kwoty już wysłano sprzęt wart 30 mld koron, natomiast materiały warte prawie 40 mld koron czekają na dostawę.

Szef rządu pochwalił też Czechów za szczodrość w zbiórkach na rzecz Ukrainy. Dodał, że celem jego gabinetu jest przeszkolenie około 4 tys. ukraińskich żołnierzy. Podkreślił też, że Czechy udzielają Ukrainie pomocy nie tylko z własnej determinacji, ale także dlatego, że sojusznicy wspierają finansowo modernizację czeskiej armii.

Czytaj także: Czechy wyprodukują dla Ukrainy systemy obrony powietrznej, zapłacą Holendrzy

Przypomnijmy, że Czechy przekazały Ukrainie odrestaurowane i zmodernizowane czołgi T-72 oraz pojazdy naprawczo-ewakuacyjne Treva 30 na podwoziu Tatra. Z kolei w styczniu Czechy zaprzeczyły doniesieniom medialnym, które sugerowały, że kraj dostarczy Ukrainie czołgi Leopard.

Czeska firma Excalibur Army odnawia i modernizuje czołgi T-72 dla Ukrainy. Trwają prace w fabryce w mieście Šternberk.

Przeczytaj: „Jeśli Rosja się rozpadnie, możemy mieć więcej problemów”. Ukraina oburzona słowami prezydenta-elekta Czech

ceskenoviny.cz / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply