Czechy przekażą Ukrainie odrestaurowane i zmodernizowane czołgi T-72 oraz pojazdy naprawczo-ewakuacyjne Treva 30 na podwoziu Tatra.

Jak poinformował w poniedziałek premier Czech Petr Fiala, Czechy przekażą Ukrainie odrestaurowane i zmodernizowane czołgi T-72 oraz pojazdy naprawczo-ewakuacyjne Treva 30 na podwoziu Tatra.

9 stycznia czeski premier Petr Fiala odwiedził przedsiębiorstwo obronne Excalibur Army, w którym odnawiane i modernizowane są pojazdy dla Ukrainy.

Na jednym z czołgów, który wkrótce trafi na Ukrainę, Fiala osobiście napisał życzenia dla Ukraińców.

“Napisałem krótki apel do dzielnych ukraińskich obrońców na czołgu T-72, który pojedzie na Ukrainę. Wierzę, że Ukraińcy wygrają walkę z rosyjskim agresorem” – napisał premier na swoich koncie w mediach społecznościowych.

Czeska firma Excalibur Army odnawia i modernizuje czołgi T-72 dla Ukrainy. Trwają prace w fabryce w mieście Šternberk.

Po wybuchu wojny, gdy Czechy zdecydowały się udzielić Ukrainie pomocy militarnej, zakłady Excalibur Army musiały zwiększyć zatrudnienie o 150 osób. W fabryce pracuje duża ilość uchodźców z Ukrainy.

Modernizacja jednego czołgu trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, przede wszystkim ze względu na zły stan samych maszyn.

Pracownicy mówią, że czasami nie tylko modernizują czołgi dla Ukrainy, ale muszą je budować „od podstaw”.

Na czołgach instalowane są noktowizory, kamery termowizyjne, systemy łączności i automatyki, co ułatwia sterowanie. Maszyny otrzymują również pancerz reaktywny. Ponadto z pojazdów powinny zniknąć przestarzałe urządzenia i optyka.

„Mają pancerze reaktywne, mają minimalizować skutki ostrzału czołgu. Sądząc po inskrypcjach, ten T-72 służył w armii słowackiej” – mówi Richard Kubena, dyrektor handlowy Excalibur. Czeskie przedsiębiorstwo sklasyfikowało pełną listę wyposażenia zmodernizowanych maszyn.

Przedstawiciele zakładu zaznaczają jednak, że taka modernizacja, choć zasadniczo zmienia możliwości czołgu Т-72, nie powoduje jego przekształcenia w inny pojazd.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply