Według wiceministra obrony Daniela Blažkovca w Czechach produkowane będą systemy obrony powietrznej specjalnie dla obrony Ukrainy przed rosyjską agresją.

Jak poinformowało w czwartek Radio Praga International, według wiceministra obrony Daniela Blažkovca w Czechach produkowane będą systemy obrony powietrznej specjalnie dla obrony Ukrainy przed rosyjską agresją.

Za montaż setek specjalnie zmodyfikowanych pojazdów terenowych Toyoty wyposażonych w dwa szybkostrzelne karabiny maszynowe zdolne do rażenia, w tym drony, zapłaci Holandia. Czeskie firmy zakupią też potrzebną amunicję – powiedział Aleš Vítěčka, dyrektor Agencji Współpracy Międzyrządowej. Pośrednikiem w realizacji tego projektu jest Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej.

Projekt ten opiera się na tej samej zasadzie, co trwająca modernizacja 90 czołgów T-72. Niezbędne prace wykonuje firma czeska, a płatność za zamówienie wspólnie realizują Stany Zjednoczone i Holandia.

Przypomnijmy, że Czechy przekazały Ukrainie odrestaurowane i zmodernizowane czołgi T-72 oraz pojazdy naprawczo-ewakuacyjne Treva 30 na podwoziu Tatra.

9 stycznia czeski premier Petr Fiala odwiedził przedsiębiorstwo obronne Excalibur Army, w którym odnawiane i modernizowane są pojazdy dla Ukrainy.

Na jednym z czołgów, który wkrótce trafi na Ukrainę, Fiala osobiście napisał życzenia dla Ukraińców.

„Napisałem krótki apel do dzielnych ukraińskich obrońców na czołgu T-72, który pojedzie na Ukrainę. Wierzę, że Ukraińcy wygrają walkę z rosyjskim agresorem” – napisał premier na swoich koncie w mediach społecznościowych.

Czeska firma Excalibur Army odnawia i modernizuje czołgi T-72 dla Ukrainy. Trwają prace w fabryce w mieście Šternberk.

Po wybuchu wojny, gdy Czechy zdecydowały się udzielić Ukrainie pomocy militarnej, zakłady Excalibur Army musiały zwiększyć zatrudnienie o 150 osób. W fabryce pracuje duża ilość uchodźców z Ukrainy.

Modernizacja jednego czołgu trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, przede wszystkim ze względu na zły stan samych maszyn.

Kresy.pl/Radio Praga International

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz