Szef Pentagonu, Lloyd Austin oświadczył, że państwa, które wysyłały broń Ukrainie, będą robić to dalej. Z kolei głównodowodzący armii USA uważa, że „Rosja przegrała strategicznie, operacyjnie i taktycznie”.

We wtorek w Brukseli odbyło się kolejne, 9. spotkanie posiedzeniu w formacie Ramstein – grupy kontaktowej złożonej z ministrów obrony państw wspierających Ukrainę. Po jej zakończeniu sekretarz obrony, USA Lloyd Austin oświadczył, że państwa, które wysyłały broń Ukrainie, będą robić to dalej. Chcą mieć pewność, że Ukraina dostaje „co potrzebuje i kiedy potrzebuje”, by bronić się przeciwko rosyjskiej inwazji.

Austin zapowiedział też dodatkową pomoc, obiecaną przez państwa wspierające Ukrainę. Dotyczy to czołgów, amunicji, systemów obrony powietrznej oraz plany integracji tych systemów i szkolenia ukraińskich żołnierzy.

Szef Pentagonu zaznaczył zarazem, że nie ma nic do ogłoszenia w sprawie zachodnich myśliwców, o które prosi Ukraina. Dodał, ze obecnie nic nie wskazuje, by Rosja gromadziła lotnictwo i przygotowywała się na potencjalny duży nalot. Według niego, należy się spodziewać, że gdzieś na wiosnę Ukraina ruszy do kontrofensywy.

Głos zabrał również obecny na konferencji generał Mark Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA. Jego zdaniem, „Rosja przegrała” na Ukrainie.

„Oni przegrali strategicznie, operacyjnie i taktycznie. Płacą olbrzymią cenę na polu bitwy” – powiedział głównodowodzący amerykańskiej armii. Dodał, że dopóki prezydent Rosji Władimir Putin nie zdecyduje się zakończyć wojny, społeczność międzynarodowa będzie dalej wspierać Ukrainę i dostarczać jej broń oraz sprzęt wojskowy.

„W ostatnich miesiącach grupa, która dziś się zebrała, zobowiązała się przekazać znaczą ilość zdolności bojowych – czołgów, systemów obrony powietrznej i amunicji” – zaznaczył gen. Milley. Poinformował, że liczba państw, które obiecały wysłać Ukraińcom czołgi wzrosła do 11, a dwa razy więcej zamierza dostarczyć ukraińskim żołnierzom wozy opancerzone.

„11 krajów zobowiązało się przekazać czołgi, 22 zobowiązały się przekazać Ukrainie bojowe wozy piechoty. 16 zobowiązało się przekazać artylerię i amunicję, a jeszcze 9 – rakietowe systemy obrony powietrznej” – powiedział Milley.

Generał przyznał, że Rosjanie bardzo intensywnie wykorzystują na froncie artylerię, a toczące się bitwy mogą potrwać jeszcze kilka tygodnie. Jego zdaniem, doprowadzi to do wyczerpania sił rosyjskich.

Czytaj także: Gen. Milley: wypchnięcie sił rosyjskich z Ukrainy w 2023 r. byłoby bardzo trudne

Według ostatnich informacji ze strony ukraińskiej, rosyjska artyleria ostrzeliwuje cele praktycznie wzdłuż całej linii frontu w obwodzie donieckim, koncentrując się szczególnie na mieście Bachmut. Całe miasto jest obecnie w zasięgu ostrzału środków ogniowych Rosjan. Dotyczy to zarówno artylerii, jak i dronów.

Czytaj również: Stoltenberg: Putin przygotowuje się do kolejnej wojny

Zobacz: Ukraiński naczelny dowódcwa liczy na trwałe wsparcie USA

rferl.org / Unian / washingtonexaminer.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply