Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu wydał oficjalny komunikat dotyczący wykonania rozkazu wycofania się z Syrii.

Rozkaz dotyczący wycofania większości wojsk z terytorium Syrii został wydany przez Władimira Putina 11 grudnia tego roku w trakcie jego niespodziewanej wizyty w bazie lotniczej Hmejmim. Zapowiedziano wtedy także zachowanie dwóch stałych rosyjskich baz wojskowych – sił powietrznych w Hmejmim i marynarki wojennej w porcie Tartus.

Wasz rozkaz o wyprowadzeniu zgrupowania wojsk rosyjskich z Syrii został wypełniony – przekazał prezydentowi Rosji minister obrony Federacji Rosyjskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Putin wydał rozkaz o wycofaniu rosyjskich wojsk z Syrii [+VIDEO]

W trakcie spotkania kierownictwa ministerstwa z dowódcami rosyjskich okręgów wojskowych Szojgu przekazał także wiele innych danych, dotyczących rosyjskiej działalności w Syrii. Podczas jej trwania do Syrii przyjechało łącznie prawie 50 tysięcy rosyjskich żołnierzy, z czego ponad 14 tysięcy odznaczono medalami i innymi nagrodami.

Rosyjska armia miała przeprowadzić 100 ataków rakietowych z okrętów. Lotnictwo wykonało 34 tysiące lotów bojowych, z czego 66 nalotów przeprowadzono z użyciem bombowców strategicznych.

W trakcie interwencji w Syrii Rosja po raz pierwszy użyła w boju samolotów, które wystartowały z lotniskowca Admirał Kuzniecow. Minister dodał również, że cele w Syrii atakowano między innymi rakietami Kalibr, Iskander i Toczka U.

Wg rosyjskiego generała, w wyniku działań armii rosyjskiej śmierć poniosło ponad 60 tysięcy bojowników, z czego niemal trzy tysiące islamistów, którzy przybyli z Rosji.

Raport ministra Szojgu mówi także o ośmiu tysiącach zniszczonych pojazdów i 718 zrównanych z ziemią fabrykach i warsztatach, produkujących uzbrojenie – pisze Interfax.

Kresy.pl / onet.pl / interfax.ru

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply