„Parlament Europejski podważa wynegocjowane przez Polskę i Węgry ustalenia szczytu UE ws. mechanizmu ‚pieniądze za praworządność'” – napisał w środę portal RMF 24.

Portal RMF 24 podkreśla, że chodzi o zapis politycznej deklaracji przywódców państw UE, który odkłada stosowanie mechanizmu „praworządnościowego” o co najmniej dwa lata. „W rezolucji, która będzie głosowana dzisiaj wraz z unijnym budżetem, eurodeputowani grożą odmową ostatecznego zatwierdzenia sposobu wykonania budżetu UE, jeśli Komisja Europejska nie będzie stosować mechanizmu ‚pieniądze za praworządność’ już od 1 stycznia 2021” – czytamy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Przypomnijmy, że w ubiegły czwartek Polska i Węgry zgodziły się na powiązanie mechanizmu praworządności z unijnym budżetem i zrezygnowały z zawetowania tego ostatniego. W zamian otrzymały niewiążącą prawnie deklarację, że mechanizm „pieniądze za praworządność” będzie obiektywny i wejdzie w życie dopiero po jego ocenie przez TSUE.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przyjmowano, że na decyzję TSUE trzeba będzie poczekać co najmniej dwa lata. Odsuwało to w czasie groźbę odbierania państwom UE pieniędzy za nieprzestrzeganie zasad „praworządności”.

RMF podaje, że eurodeputowani ostrzegają Komisję Europejską w rezolucji, że „parlament dysponuje szeregiem środków prawnych i politycznych, aby zapewnić egzekwowanie prawa przez wszystkich, a przede wszystkim przez instytucje UE”.

Rezolucja nie zmienia niczego pod względem prawnym. PE zapowiada także, że zwróci się do TSUE z wnioskiem o przyspieszenie mechanizmu „pieniądze za praworządność”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W przypadku odmowy zatwierdzenia budżetu przez Parlament Europejski, rachunki Komisji Europejskiej nie zostają rozliczone i musi ona w końcu wykonać zalecenia PE.

Zobacz także: Państwa UE przyjęły unijny pakiet budżetowy

rmf24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz