Prezydent Polski podejmował w środę w Warszawie prezydenta Gruzji Giorgiego Margwelaszwili. Postawił postulat perspektywy członkostwa w UE dla tego kaukaskiego państwa.

Prezydenci rozmawiali na temat zbliżającego się szczytu UE i państw Partnerstwa Wschodniego to jest Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Białorusi, Armenii i Azerbejdżanu. Po spotkaniu w pałacu prezydenckim Duda i Margwelaszwili wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. “Ja postawiłem tezę, że jeśli by przyjęto założenie, że UE się zmniejsza poprzez wystąpienie Wielkiej Brytanii i nie ma perspektywy na przyjęcie do UE nowych państw, to dla mnie oznacza to początek końca Unii Europejskiej” – słowa Andrzeja Dudy cytuje portal wPolityce. W związku z tym “cała Unia Europejska powinna gwarantować krajom Partnerstwa Wschodniego perspektywę członkostwa” – powiedział prezydent Polski.

Duda uznał, że jeśli w Unii Europejskiej nie będzie woli przyjmowania nowych członków, dotychczasowi zaczną z niej występować – “będą kolejne kraje, które będą chciały z UE wystąpić”. Wyrażając nadzieję, że “wszystkie kraje UE będą przemawiały głosem Polski” Duda jednocześnie przyznał, iż “rzeczywistość jest inna”.

Duda poszukiwał też szans włączania państw Partnerstwa Wschodniego w integrację z UE za pośrednictwem promowanej przez siebie inicjatywy “Trójmorza”. Do tej pory inicjatywa integracji systemów energetycznych była przedstawiana przez ośrodek prezydencki jako obejmującą państwa Europy Środkowej należące do UE. Tymczasem jak powiedział polski prezydent – “być może współpraca w ramach Trójmorza będzie także jedną ze ścieżek docierania krajów Partnerstwa Wschodniego do przyszłego członkostwa w UE”.

Cel integracji z UE potwierdził także sam prezydent Gruzji. “Rozumiemy, że nie wszystkie kraje są tak śmiałe jak Polska. Najważniejsze dla nas jest utrzymanie dynamiki. Rozczarowanie nie jest dobrym słowem jeżeli mówimy o historycznych wyborach narodów” – powiedział Margwelaszwili – “Polska jest gotowa na śmiałe kroki, na takie kroki, na których postawienie nie jest jeszcze gotowa UE”.

Jak twierdzi wPolityce, państwa Partnerstwa Wschodniego, które aspirują do integracji z UE, to jest Gruzja, Ukraina i Mołdawia, nie mogą liczyć na żadne otwarte zaproszenie do Unii w czasie najbliższego szczytu w Brukseli. Szczególnie stanowczo sprzeciwiła się stawianiu takiej perspektywy Holandia.

Czytaj także: Duda: Nie przypadkowo ja zawsze byłem w PiS politykiem umiarkowanym

wpolityce.pl/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Gaetano
  Gaetano :

  Chorwacja wyłamuje mu się z chorej koncepcji, wprawdzie nie najświeższej, ale przez niego forsowanej, to trzeba by spróbować looknąc gdzie indziej.
  Maliniakowi, w swym wybujałym wręcz poczuciu mesjanizmu i prometeizmu wydaje się, że jest rozdającym karty w tej grze.

 2. bob
  bob :

  szkoda gadać czy on wie co mówi Niemcy już kalkulują jak mniej wdawać przyjecie tych państwa to będzie de facto oznaczało dla nas dopłacanie do ich budżetów mógłby się tak nie zapędzać

 3. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Hańba Duda Prezydencie. Na ukrainie nazistowskie pomniki, w Gruzji Stalin bohater Narodu, ma swoje pomniki, nawet muzeum. Powiedzcie przeciętnemu Gruzinowi, że Stalin to ludobójca, to zostaniecie bez głowy, albo powiedzcie na ukrainie, że Bandera i szuchewycz to ludobójcy, to jak nie ktoś z tłumu da w mordę, to ichnia “policja” wsadzi was do więzienia. Panie Duda hańbisz nasze Polskie Wartości, wartości dalekie od stalinizmu i faszyzmu. Prezydentura do głowy uderzyła ?