W Kijowie zniszczono gwiazdę na radzieckim pomniku

W niedzielę w Kijowie przeprowadzono demontaż gwiazdy wieńczącej obelisk wzniesiony w czasach radzieckich na cześć Kijowa miasta-bohatera”.

Miasto-bohater to tytuł nadawany w czasach Związku Rzadzieckiego ośrodkom szczególnie doświadczonym i zasłużonym w walce z najazdem III Rzeszy Niemieckiej w czasie drugiej wojny światowej. W 1945 r. rozkazem Józefa Stalina tytuł taki nadano czterem miastom: Leningradowi (obecnie Petersburg), Odessie, Stalingradowi (obecnie Wołgograd) i Sewastopolowi. Kolejnym miastem jakie w 1965 r. otrzymało tytuł bohatera był właśnie Kijów, jednocześnie także Moskwa i twierdza w Brześciu. Materialnym znakiem tytulatury Kijowa stał się obelisk wzniesiony na obecnym Placu Halickim.

Obelisk około 30-metrowej wysokości został uwieńczony komunistyczną symboliką – pięcioramienną gwiazdą. Miejscowa firma nie była w stanie ściągnąć gwiazdy w całości. Zdecydowano się na jej rozkruszenie na wysokości.

Od 2015 r. władze Ukrainy prowadzą politykę dekomunizacji przestrzeni publicznej. Na samym Placu Halickim półtora roku temu ze steli usunięto wizerunek Włodzimiera Lenina. Następnie nadano mu jego obecną nazwę. W maju tego roku obelisk został pozbawiony ochrony konserwatora. Nie wiadomo jeszcze, co znajdzie na nim zamiast radzieckiej gwiazdy.

Pierwszy radziecki pomnik w Kijowie zlikwidowano 10 lat temu. Pomnik Lenina został obalony 8 grudnia 2013 roku w apogeum rewolucji na Majdanie przez tłum. W tym samym miesiącu obalono trzy kolejne, w styczniu kolejne dziewięć jego pomników, a przed 20 lutego – pięć kolejnych. Falę tę zwolennicy rewolucji nazwali “leninopadem”.

Następnie w 2015 r. parlament Ukrainy przyjął ustawy o dekomunizacji. Od tego czasu na Ukrainie usuwane są pomniki i symbole komunizmu i Związku Radzieckiego oraz jego instytucji. Zmieniono nazwy miast, ulic i placów. I tak Dniepropietrowsk stał się miastem Dniepr, a Kirowograd – Kropywnyckim. W Odessie w 2017 r. działacze społeczni zmusili władze miasta do rozebrania kamienia ku czci bohatera Związku Radzieckiego Gieorgija Żukowa.

tsn.ua/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply