Kijowska Rada Miejska przemianowała w czwartek ulicę Twerską na ulicę Jerzego Giedroycia. Jak podała agencja ZIK, za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 79 radnych.

Przyszła ulica Giedroycia biegnie przez rejony hiłosijowski i peczerski ukraińskiej stolicy. W XIX wieku nosiła nazwę Zwirynećka, od nazwy przedmieścia Kijowa – Zwiryńca. W 1901 roku przemianowano ją na Twerską.

Była to druga próba zmiany nazwy ulicy z Twerskiej na Giedroycia. 15. listopada br. projekt nie uzyskał wymaganej liczby głosów – poparło go 48 deputowanych, ale większość albo nie wzięła udziału w głosowaniu, albo wstrzymała się. Jedna osoba była przeciw. Głosowanie zbojkotowali deputowani nacjonalistycznej Swobody. Jeden z liderów jej frakcji mówił wówczas, że “przemianują ulicę w Kijowie na cześć Giedroycia, gdy w Warszawie przemianują ulicę na cześć Bandery”.

Formalnie dzisiejsze głosowanie w Kijowskiej Radzie Miejskiej było zaakceptowaniem wyniku konsultacji obywatelskich, które trwały od 28. grudnia 2017 do 15. stycznia 2018. Wzięło w nich udział 1495 osób, z których 67 proc. opowiedziało się za ulicą Giedroycia.

Jak pisaliśmy, wcześniej propozycję przemianowania ulicy Twerskiej na Giedroycia wysunęła grupa ukraińskich polityków, działaczy społecznych, naukowców i publicystów, w tym szef UIPN Wołodymyr Wjatrowycz. Uznali oni, że Giedroyciowi należy się ulica w Kijowie, ponieważ przez dziesięciolecia propagował hasło „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy” a polityka wschodnia Polski po upadku komunizmu jest prowadzona zgodnie z jego doktryną. Na łamach paryskiej Kultury, której był redaktorem naczelnym, publikowali tacy ukraińscy autorzy jak Jewhen Małaniuk, Bohdan Osadczuk, Borys Lewicki czy Jurij Szewelow. Pod patronatem Giedroycia wydano w 1959 roku „Rozstrzelane odrodzenie” – antologię ukraińskiej prozy i poezji z lat 1917-33, której autorzy zginęli w wyniku sowieckiego terroru.

CZYTAJ TAKŻE: Banderowska flaga będzie stale powiewać nad Kropywnyckim na Ukrainie

Kresy.pl / zik.ua / zaxid.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply