Środowisko weteranów ukraińskich batalionów ochotniczych powiesiło na drzewie przed rosyjskim Konsulatem Generalnym we Lwowie „kukłę Moskala”. W ten sposób uczczono nadchodzący Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych.

Jak podała agencja informacyjna Unian, w piątek we Lwowie „miejscowi aktywiści przeprowadzili akcję pamięci ofiar Wielkiego Głodu, podczas której powiesili kukłę +Moskala+ obok Generalnego Konsulatu Federacji Rosyjskiej”.

Ołena Żywko, szefowa organizacji „Zjednoczenie Ochotników”, które zorganizowało performance, powiedziała Unian, że podobne akcje są przeprowadzane już piąty rok z rzędu. W tym roku przeprowadzono ją nie tylko we Lwowie, ale także w Charkowie i Kijowie. Wcześniej akcje robiono także w Odessie, lecz tam spotykało się to ze sprzeciwem miejscowych.

Według Żywko poprzez powieszenie „kukły Moskala” organizatorzy chcieli pokazać, że „to właśnie Rosja jest winna śmierci milionów Ukraińców, że Wielki Głód był sztucznym głodem, był ludobójstwem narodu ukraińskiego”.

Jak widać na zamieszczonych przez nią w mediach społecznościowych zdjęciach, „Moskal” jest ubrany w mundur enkawudzisty. Ponadto na branie rosyjskiej placówki powieszono plakat z napisem „Wielki Głód 1932-1933 Pamiętamy. Pomścimy”.

Rok temu to samo środowisko wystawiło przed rosyjskim konsulatem we Lwowie całe przedstawienie kończące się „zastrzeleniem” enkawudzisty odbierającego ukraińskim dzieciom jedzenie.

Jak pokazuje strona internetowa „Zjednoczenia Ochotników” szefowie obwodowych komórek tej organizacji mają za sobą służbę w ukraińskich nacjonalistycznych organizacjach i batalionach ochotniczych – Prawym Sektorze, UDA, batalionie OUN, Ajdar, Wołyń itp.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że czwarta sobota listopada jest na Ukrainie obchodzona jako Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Politycznych Represji.

Według historyków sztucznie sprowokowany przez komunistyczne władze ZSRR głód spowodował śmierć około 4 milionów ludzi. Najtragiczniejszy w skutkach był Wielki Głód z lat 1932-1933. Inne fale głodu dosięgnęły Ukrainę na początku lat 20. i w latach 1946-1947.

PRZECZYTAJ: Senat upamiętnił rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie

Kresy.pl / Unian / dobrovoltsi.org.ua

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz