W rocznicę urodzin lidera OUN Stepana Bandery, w tym roku obchodzonej oficjalnie na poziomie państwowym, w wielu miastach Ukrainy odbyły się uroczyste wiece i marsze. Urodziny Bandery oficjalnie świętowały m.in. władze Lwowa, a partie i ugrupowania neobanderowskie organizowały pochody.
W tym roku rocznica urodzin lidera OUN Stepana Bandery była obchodzona na poziomie państwowym. Przypomnijmy, że zgodnie z dokumentem zatwierdzonym 18 grudnia ub. roku, zawierającym listę rocznic, które mają być uroczyście obchodzone na Ukrainie w 2019 roku, jest m.in. 110. rocznica urodzin Stepana Bandery, „czołowego działacza i teoretyka ukraińskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego, szefa Prowidu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, działacza politycznego”. Na liście są też m.in. 90-lecie przeprowadzenia Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów i utworzenia OUN, a także ustanowiona oficjalnym dniem pamięci rocznica „początku przesiedleń i deportacji Ukraińców z Łemkowszczyzny, Chełmszczyzny, Nadsania i Podlasia”. Z kolei wcześniej Lwowska Rada Obwodowa ogłosiła rok 2019 rokiem Stepana Bandery i Organizacji Ukraiński Nacjonalistów.
Przeczytaj: „Nazistowski kolaborant”. Światowy Kongres Żydów krytykuje Rok Bandery we Lwowie
CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński parlament przyznał członkom UPA uprawnienia kombatanckie
We Lwowie oficjalne obchody 110. rocznicy urodzin Bandery, przypadającej we wtorek, odbyły się za dnia pod pomnikiem wodza OUN na Placu Kropywnyćkiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz, w tym mer Lwowa Andrij Sadowyj, organizacje społeczne, a także weterani OUN-UPA oraz walk w Donbasie. Złożono kwiaty pod pomnikiem i modlono się za poległych za Ukrainę, w tym także banderowców.
Zwalczaj propagandę.Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.
Przekaż 50 zł
– Być oddanym sprawie narodowej to być razem, by chronić nawet najmniejszego Ukraińca. W każdym mieście, w każdej wiosce – mówił podczas uroczystego wiecu Sadowyj. – Jesteśmy silnym narodem, który rodzi bohaterów. Bandera urodził się tu, w Galicji. Był wielkim patriotą, który kochał Ukrainę, on martwił się o Ukrainę. Powinniśmy być nie tylko patriotami naszego miasta, ale całego kraju i służyć mu, bo jest najlepszy.
У Львові відзначили 110-річчя від дня народження провідника Організації українських націоналістів Степана Бандериhttps://t.co/VyLmM74mq8 pic.twitter.com/QiA4eu5kFF
— Ukrinform (@UKRINFORM) 1 stycznia 2019
Członek UPA Ołeś Humeniuk podczas wystąpienia wyrażał radość z tego, że dziś na Ukrainie można swobodnie wznosić banderowskie pozdrowienia „Sława Ukrajini, herojam sława!”. – To wieli wyczyn dla naszej ukraińskiej historii i przyszłego pokolenia. To pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze.
Jak relacjonuje ukraińska agencja Unian, wiec ku czci Bandery miał charakter masowy. Wzięło w nim udział ponad pół tys. osób. Widoczne były czerwono-czarne flagi i portrety lidera OUN. Wieczorem pod pomnikiem Bandery odbył się też nieduży więc z racowiskiem Korpusu Narodowego.
Główny marsz ku czci Bandery odbył się w Kijowie. Wzięli w nim udział neobandrowska partia Swoboda, Prawy Sektor oraz inne ukraińskie organizacje nacjonalistyczne, w tym m.in. Kongres Ukraińskich Nacjonalistów oraz neonazistowska organizacja C14. W marszu niesiono zapalone pochodnie, portrety Bandery i banderowskie flagi. Według relacji ukraińskich mediów, wzięło w nim udział ponad 2 tysiące ludzi, w tym niektórzy deputowani do parlamentu. Pochód przeszedł na Majdan Niepodległości, gdzie odbył się więc.
Ukrainian nationalists marching in Kiev celebrating birthday of Stepan Bandera, leader of antisemitic OUN and Nazi collaborator. pic.twitter.com/soIEoOult0
— Eduard Dolinsky (@edolinsky) 1 stycznia 2019
Na jednym ze zdjęć z kijowskiego marszu Bandery widać było osobę niosącą nie tylko pochodnię, ale też związane ze sobą flagi Ukrainy i Białorusi, w wersji biało-czerwono-białej. Podczas marszu wznoszono banderowskie zawołania „Sława Ukrajini – herojam sława!”, a także „Sława nacji – smert worocham!”, „Ukraina ponad wszystko”, „Bandera, Szuchwycz [dowódca UPA – red.] – nasi bohaterowie”. Prowadzący wołali też, że świętowany jest dzień „lidera ukraińskiego narodu, Stepana Bandery”.
Zwalczaj propagandę.Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.
Przekaż 50 zł
Powiązany z pułkiem Azow Korpus Narodowy wraz z bojówkami tzw. ruchu azowskiego Narodowymi Drużynami, przeprowadziła własny marsz. Część z nich miała na sobie czapki mikołajowe, a niektórzy przebrani byli za bałwany, w tym postacie z filmów animowanych. W marszu tym przeszło paręset osób (wg części relacji, około 200).
Duża część ukraińskich mediów wykorzystała w tym roku kolejną rocznicę do promocji postaci Stepana Bandery.
Mniejsze marsze ku czci wodza OUN odbyły się też w innych ukraińskich miastach, m.in. w Słowiańsku, w Dniprze, Tarnopolu, Sumach, Równem, Żytomierzu. Na marszach widoczne były flagi czerwono-czarne, a także m.in. emblematy Swobody i organizacji młodzieżowej „Sokół”. Powszechnie wznoszono banderowskie hasła i pozdrowienia.
Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera, wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią, jest odpowiedzialna za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Odpowiada on również za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności.
Przeczytaj: Ukraiński historyk opisuje luksusy Bandery w obozie Sachsenhausen
Zaxid.net / Unian/ 112.ua / korrespondent.net / pravda.com.ua / Kresy.pl