Ukraina świętowała 110. rocznicę urodzin Bandery pod czerwono-czarnymi flagami [+VIDEO / +FOTO]

W rocznicę urodzin lidera OUN Stepana Bandery, w tym roku obchodzonej oficjalnie na poziomie państwowym, w wielu miastach Ukrainy odbyły się uroczyste wiece i marsze. Urodziny Bandery oficjalnie świętowały m.in. władze Lwowa, a partie i ugrupowania neobanderowskie organizowały pochody.

W tym roku rocznica urodzin lidera OUN Stepana Bandery była obchodzona na poziomie państwowym. Przypomnijmy, że zgodnie z dokumentem zatwierdzonym 18 grudnia ub. roku, zawierającym listę rocznic, które mają być uroczyście obchodzone na Ukrainie w 2019 roku, jest m.in. 110. rocznica urodzin Stepana Bandery, „czołowego działacza i teoretyka ukraińskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego, szefa Prowidu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, działacza politycznego”. Na liście są też m.in. 90-lecie przeprowadzenia Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów i utworzenia OUN, a także ustanowiona oficjalnym dniem pamięci rocznica „początku przesiedleń i deportacji Ukraińców z Łemkowszczyzny, Chełmszczyzny, Nadsania i Podlasia”. Z kolei wcześniej Lwowska Rada Obwodowa ogłosiła rok 2019 rokiem Stepana Bandery i Organizacji Ukraiński Nacjonalistów.

Przeczytaj: „Nazistowski kolaborant”. Światowy Kongres Żydów krytykuje Rok Bandery we Lwowie

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński parlament przyznał członkom UPA uprawnienia kombatanckie

We Lwowie oficjalne obchody 110. rocznicy urodzin Bandery, przypadającej we wtorek, odbyły się za dnia pod pomnikiem wodza OUN na Placu Kropywnyćkiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz, w tym mer Lwowa Andrij Sadowyj, organizacje społeczne, a także weterani OUN-UPA oraz walk w Donbasie. Złożono kwiaty pod pomnikiem i modlono się za poległych za Ukrainę, w tym także banderowców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Być oddanym sprawie narodowej to być razem, by chronić nawet najmniejszego Ukraińca. W każdym mieście, w każdej wiosce – mówił podczas uroczystego wiecu Sadowyj. – Jesteśmy silnym narodem, który rodzi bohaterów. Bandera urodził się tu, w Galicji. Był wielkim patriotą, który kochał Ukrainę, on martwił się o Ukrainę. Powinniśmy być nie tylko patriotami naszego miasta, ale całego kraju i służyć mu, bo jest najlepszy.

Członek UPA Ołeś Humeniuk podczas wystąpienia wyrażał radość z tego, że dziś na Ukrainie można swobodnie wznosić banderowskie pozdrowienia „Sława Ukrajini, herojam sława!”. – To wieli wyczyn dla naszej ukraińskiej historii i przyszłego pokolenia. To pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze.

Jak relacjonuje ukraińska agencja Unian, wiec ku czci Bandery miał charakter masowy. Wzięło w nim udział ponad pół tys. osób. Widoczne były czerwono-czarne flagi i portrety lidera OUN. Wieczorem pod pomnikiem Bandery odbył się też nieduży więc z racowiskiem Korpusu Narodowego.

Główny marsz ku czci Bandery odbył się w Kijowie. Wzięli w nim udział neobandrowska partia Swoboda, Prawy Sektor oraz inne ukraińskie organizacje nacjonalistyczne, w tym m.in. Kongres Ukraińskich Nacjonalistów oraz neonazistowska organizacja C14. W marszu niesiono zapalone pochodnie, portrety Bandery i banderowskie flagi. Według relacji ukraińskich mediów, wzięło w nim udział ponad 2 tysiące ludzi, w tym niektórzy deputowani do parlamentu. Pochód przeszedł na Majdan Niepodległości, gdzie odbył się więc.

Na jednym ze zdjęć z kijowskiego marszu Bandery widać było osobę niosącą nie tylko pochodnię, ale też związane ze sobą flagi Ukrainy i Białorusi, w wersji biało-czerwono-białej. Podczas marszu wznoszono banderowskie zawołania „Sława Ukrajini – herojam sława!”, a także „Sława nacji – smert worocham!”, „Ukraina ponad wszystko”, „Bandera, Szuchwycz [dowódca UPA – red.] – nasi bohaterowie”. Prowadzący wołali też, że świętowany jest dzień „lidera ukraińskiego narodu, Stepana Bandery”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Powiązany z pułkiem Azow Korpus Narodowy wraz z bojówkami tzw. ruchu azowskiego Narodowymi Drużynami, przeprowadziła własny marsz. Część z nich miała na sobie czapki mikołajowe, a niektórzy przebrani byli za bałwany, w tym postacie z filmów animowanych. W marszu tym przeszło paręset osób (wg części relacji, około 200).

Duża część ukraińskich mediów wykorzystała w tym roku kolejną rocznicę do promocji postaci Stepana Bandery.

Mniejsze marsze ku czci wodza OUN odbyły się też w innych ukraińskich miastach, m.in. w Słowiańsku, w Dniprze, Tarnopolu, Sumach, Równem, Żytomierzu. Na marszach widoczne były flagi czerwono-czarne, a także m.in. emblematy Swobody i organizacji młodzieżowej „Sokół”.  Powszechnie wznoszono banderowskie hasła i pozdrowienia.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera, wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią, jest odpowiedzialna za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Odpowiada on również za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności.

Przeczytaj: Ukraiński historyk opisuje luksusy Bandery w obozie Sachsenhausen

Zaxid.net / Unian/ 112.ua / korrespondent.net / pravda.com.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  Piękne epitafium dla Pana Piekło i jego obrońców oraz polskiej sterowanej przez USA polityki wschodniej. Wszyscy członkowie i aktywiści nazistowscy powinni mieć zakaz wjazdu do Polski i strefy Schengen. Nazistowska Ukraina będzie znacznie bardziej niebezpieczna dla Polski i sąsiadów niż uwikłana w swoje problemy Moskwa.
  Ostatni dzwonek, dla USA nazistowska Ukraina to marginalny problem ,a dla Polski krytyczny.Zwłaszcza przy obecnej polityce Niemiec.

 2. ProPatria
  ProPatria :

  01.01 w kalendarzu stepowych bez oddania czci cwelowi-zbrodniarzowi i jego kolegom bestialskim mordercom upowcom dniem straconym. Prezydent Czech i centrum wiesenthala potępili kult zbrodniarzy w banderstanie, tymczasem polskojęzyczne msz nadal (jak zwykle) milczy. Pewnie zareaguje (delikatnie, rezunów drażnić nie można, jeszcze by się obrazili) tuż przed wyborami licząc na głosy elektoratu kresowego i patriotycznego.