Ukraina oficjalnie uczci w przyszłym roku rocznicę urodzin Bandery

Ukraiński parlament zatwierdził we wtorek dokument zawierający listę rocznic, które mają być uroczyście obchodzone na Ukrainie w przyszłym roku. Wśród nich jest m.in. 110. rocznica urodzin Stepana Bandery.

Za przyjęciem dokumentu zagłosowało 232 deputowanych Rady Najwyższej. Przeciwnych było 9, nikt nie wstrzymał się od głosu. Nie zagłosowało 92 deputowanych, którzy byli na sali.Jak zauważył związany z nacjonalistyczną Swobodą portal Whołos, wśród 140 dat znalazł się dzień 110. rocznicy urodzin Stepana Bandery.

„1 stycznia – 110 lat od dnia urodzin Stepana Bandery (1909-1959), czołowego działacza i teoretyka ukraińskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego, szefa Prowidu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, działacza politycznego” – cytuje Whołos fragment dokumentu dotyczący Bandery.

PRZECZYTAJ:
Kaczyński: Ukraina z Banderą do Europy nie wejdzie
Waszczykowski: mówimy Ukraińcom, że z Banderą do Europy nie wejdą

Wśród dat, które obejmują wydarzenia od początku panowania Jarosława Mądrego (1019 r.) do rozpadu bloku wschodniego (09.11.1989), oprócz rocznicy urodzin Bandery w dokumencie znalazły się takie jubileusze, jak 90-lecie przeprowadzenia Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów i utworzenia OUN, setna rocznica urodzin działacza UPA Petra Feduna (19. lutego), 110. rocznica urodzin działacza UPA Petra Olijnyka ps. Enej (9. lipca), 110. rocznica urodzin jednego z przywódców bojówek OUN Iwana Kłymiwa ps. Łehenda a także ustanowiona niedawno oficjalnym dniem pamięci rocznica „początku przesiedleń i deportacji Ukraińców z Łemkowszczyzny, Chełmszczyzny, Nadsania i Podlasia” (9. września).

Zgodnie z postanowieniem ukraińskiego parlamentu Rada Ministrów Ukrainy została zobowiązana do utworzenia komitetu organizacyjnego, który opracuje plan obchodów wspomnianych rocznic i zdecyduje o ich wsparciu finansowym i technicznym. Ministerstwa kultury, oświaty, komitet radia i telewizji oraz władze lokalne zostały zobowiązane do uwzględnienia tematyki związanej z jubileuszami w ramach podejmowanych działań. Bankowi centralnemu Ukrainy zaproponowano wybicie jubileuszowych monet a poczcie wydanie pamiątkowych kopert i znaczków.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński parlament przyznał członkom UPA uprawnienia kombatanckie

Kresy.pl / Whołos / rada.gov.ua

Ukraina oficjalnie uczci w przyszłym roku rocznicę urodzin Bandery
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. uvara :

    No i fajnie… teraz czekam na reakcję naszych maliniaków u władzy gdy dostaną zaproszenie na obchody, ciekawe jak się z tego będą tłumaczyć. Czy już oficjalnie przyjmiemy wersję, że Bandera był bohaterem Ukrainy i przyjacielem narodu polskiego a za wszystkie krzywdy wołyńskie odpowiadają tak naprawdę agenci NKWD w upowskim przebraniu.

    • jwu :

      @uvara Tłumaczyć ??? Czy nie za dużo oczekujesz od nich ? Obwieszczą nam ,że skoro Bandera jest bohaterem Ukrainy ,a ona jest „naszym sojusznikiem i broni nas przed agresją Rosji”,to i my musimy go podobnie traktować.A komu to się nie spodoba, to znaczy ,że jest ruskim agentem i niech spada do Rosji ,albo na Białoruś.