Ukraina oficjalnie uczci w przyszłym roku rocznicę urodzin Bandery

Ukraiński parlament zatwierdził we wtorek dokument zawierający listę rocznic, które mają być uroczyście obchodzone na Ukrainie w przyszłym roku. Wśród nich jest m.in. 110. rocznica urodzin Stepana Bandery.

Za przyjęciem dokumentu zagłosowało 232 deputowanych Rady Najwyższej. Przeciwnych było 9, nikt nie wstrzymał się od głosu. Nie zagłosowało 92 deputowanych, którzy byli na sali.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1416 PLN    (6.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak zauważył związany z nacjonalistyczną Swobodą portal Whołos, wśród 140 dat znalazł się dzień 110. rocznicy urodzin Stepana Bandery.

„1 stycznia – 110 lat od dnia urodzin Stepana Bandery (1909-1959), czołowego działacza i teoretyka ukraińskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego, szefa Prowidu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, działacza politycznego” – cytuje Whołos fragment dokumentu dotyczący Bandery.

PRZECZYTAJ:
Kaczyński: Ukraina z Banderą do Europy nie wejdzie
Waszczykowski: mówimy Ukraińcom, że z Banderą do Europy nie wejdą

Wśród dat, które obejmują wydarzenia od początku panowania Jarosława Mądrego (1019 r.) do rozpadu bloku wschodniego (09.11.1989), oprócz rocznicy urodzin Bandery w dokumencie znalazły się takie jubileusze, jak 90-lecie przeprowadzenia Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów i utworzenia OUN, setna rocznica urodzin działacza UPA Petra Feduna (19. lutego), 110. rocznica urodzin działacza UPA Petra Olijnyka ps. Enej (9. lipca), 110. rocznica urodzin jednego z przywódców bojówek OUN Iwana Kłymiwa ps. Łehenda a także ustanowiona niedawno oficjalnym dniem pamięci rocznica „początku przesiedleń i deportacji Ukraińców z Łemkowszczyzny, Chełmszczyzny, Nadsania i Podlasia” (9. września).

Zgodnie z postanowieniem ukraińskiego parlamentu Rada Ministrów Ukrainy została zobowiązana do utworzenia komitetu organizacyjnego, który opracuje plan obchodów wspomnianych rocznic i zdecyduje o ich wsparciu finansowym i technicznym. Ministerstwa kultury, oświaty, komitet radia i telewizji oraz władze lokalne zostały zobowiązane do uwzględnienia tematyki związanej z jubileuszami w ramach podejmowanych działań. Bankowi centralnemu Ukrainy zaproponowano wybicie jubileuszowych monet a poczcie wydanie pamiątkowych kopert i znaczków.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński parlament przyznał członkom UPA uprawnienia kombatanckie

Kresy.pl / Whołos / rada.gov.ua

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. uvara
  uvara :

  No i fajnie… teraz czekam na reakcję naszych maliniaków u władzy gdy dostaną zaproszenie na obchody, ciekawe jak się z tego będą tłumaczyć. Czy już oficjalnie przyjmiemy wersję, że Bandera był bohaterem Ukrainy i przyjacielem narodu polskiego a za wszystkie krzywdy wołyńskie odpowiadają tak naprawdę agenci NKWD w upowskim przebraniu.

  • jwu
   jwu :

   @uvara Tłumaczyć ??? Czy nie za dużo oczekujesz od nich ? Obwieszczą nam ,że skoro Bandera jest bohaterem Ukrainy ,a ona jest „naszym sojusznikiem i broni nas przed agresją Rosji”,to i my musimy go podobnie traktować.A komu to się nie spodoba, to znaczy ,że jest ruskim agentem i niech spada do Rosji ,albo na Białoruś.