Senat upamiętnił rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie

Senat jednogłośnie przyjął uchwałę upamiętniającą rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie.

W środę Senat jednogłośnie, głosami 78 senatorów, przyjął okolicznościową uchwałę upamiętniającą rocznicę Wielkiego Głodu (Hołodomoru) na Ukrainie.

„W związku z obchodzoną na Ukrainie rocznicą Wielkiego Głodu Senat Rzeczypospolitej Polskiej przypomina o śmierci i cierpieniu milionów ofiar tego dramatu” – napisano w uchwale. Jej treść odczytał senator Jarosław Obremski.

 

„Mija 85 lat od kulminacji Wielkiego Głodu w ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej. W efekcie kolektywizacji i przymusowej egzekucji niewykonalnych kontrybucji produktów rolnych śmierć z głodu poniosło co najmniej 6 milionów ludzi” – czytamy w dokumencie.

W uchwale zwrócono uwagę, że „powszechnie stosowano karę śmierci za zbieranie przez głodujących pozostawionych na polach kłosów (tzw. prawo pięciu kłosów)”. Przypomniano też, że w 2006 toku Senat w specjalnej uchwale uznał Hołodomor za zbrodnię ludobójstwa. W ten sposób oficjalnie określa to obecnie Ukraina.

Przeczytaj: Wielki Głód: zbrodnia przeciwko ludzkości

Jak podkreślili autorzy uchwały, „rozpowszechnienie wiedzy o tej wielkiej tragedii w Europie przyczyni się do lepszego zrozumienia konsekwencji, jakie niosą za sobą komunistyczna ideologia i totalitaryzm”.

„W związku z obchodzoną na Ukrainie rocznicą Wielkiego Głodu Senat Rzeczypospolitej Polskiej przypomina o śmierci i cierpieniu milionów ofiar tego dramatu. Wyrażamy naszą solidarność z narodem ukraińskim w zachowaniu pamięci o tych wydarzeniach i dążeniu do upowszechnienia wiedzy o tej tragedii” – napisano.

Zdaniem senatora Obremskiego, Wielki Głód w latach 1932-33 był najbardziej „tragiczny i emblematyczny” na tle innych klęsk głodu na Ukrainie, ponieważ pokazuje „istotę komunistycznego systemu totalitarnego, ale również ubraną w szaty bolszewickiego kosmopolityzmu nienawiść do narodowości niedominującej”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Senator PiS Jan Żaryn podkreślił, że intencją uchwały jest uhonorowanie wszystkich ofiar „ludobójstwa, które dokonało się w latach 1932-1933”, a zarazem zaznaczenie, że można wspólnie występować, by taki system jak bolszewicki „nie zakwitł nikomu w głowach”.

Po głosowaniu wicemarszałek Senatu Maria Koc przekazała tekst uchwały na ręce obecnego na posiedzeniu izby ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy.

Przeczytaj: Poroszenko chce wprowadzenia kar za negowanie Wielkiego Głodu

Przypomnijmy, że czwarta sobota listopada jest na Ukrainie obchodzona jako Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Politycznych Represji.

Według historyków sztucznie sprowokowany przez komunistyczne władze ZSRR głód spowodował śmierć około 4 milionów ludzi. Najtragiczniejszy w skutkach był Wielki Głód z lat 1932-1933. Inne fale głodu dosięgnęły Ukrainę na początku lat 20. i w latach 1946-1947.

CZYTAJ TAKŻE: Świadectwo Wielkiego Głodu pokazane w Cambridge

PAP / RIRM / Kresy.pl

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    Jutro 100. rocznica zwycięskiego zakończenia Obrony Lwowa – czy Senat, uczci ten dzień specjalną uchwałą oddającą hołd Lwowskim Dzieciom poległym w obronie Miasta Zawsze Wiernego Rzeczypospolitej? Skoro tak ochoczo pamięta o Ukraińcach zagłodzonych przez Stalina na śmierć, to może trochę tej senackiej pamięci spadnie też na głowy Orląt? No, chyba że obecny na posiedzeniu Deszczyca zabronił Izbie Wyższej takich antyukraińskich zachowań…

  2. jwu
    jwu :

    Mdłości dostaję jak czytam artykuł powyżej.Dlatego postuluję,do roboty panowie senatorowie,nagłaśniajcie tą zbrodnię w Europie ,a na ludobójstwo kresowe spuśćcie zasłonę milczenia ,bo dotyczyło Polaków.Dla przypomnienia dodam ,że głód ten zafundował im Stalin, przy pomocy ich ziomali w mundurach NKWD.Czyli swoi, swoim zgotowali ten los.Czegoś takiego, nie zaznali Ukraińcy mieszkający w granicach II RP.Ale i tak czuli się pokrzywdzeni i wyrżnęli ponad 200tys. niewinnych dzieci ,kobiet i starców.Tylko dlatego ,że byli Polakami.

  3. Gaetano
    Gaetano :

    A ta marszałkowa zaniosła temu warującemu jak pies rezunowi (abstrahując od tego, co on tam w ogóle robił…) tekst uchwały w paszczy i na kolanach? Bo chyba nie dopisano. Ten nie musiał nawet warczeć; był absolutnie pewny swego. Kolejne granice upodlenia przekraczane. Obie izby parla-mętu prześcigają się w zawodach na infamię, a zupełnie zbędny klub leśnych dziadków nie może stać w tyle.
    Na początku 2016r. s. Jan Ż., tzw. “tuz historii” stwierdził, że wstąpił do pisuaru, ale jak tylko poczuje symptomy, że partia zmierza w złym kierunku, to odejdzie. Widać czuje się w tym neobanderowskim szambie jak ryba w wodzie. A kiedy, tfu… senat, poprzez aklamację uczci np. mordowanych cywili i poległych powstańców w hekatombie zwanej Powstaniem Warszawskim, gdzie dochodziło do licznych, brutalnych gwałtów i tortur na kobietach i dziewczynkach, dokonywanych przez ukrów i własowców w formacjach niemieckich oraz jednocześnie potępi zbrodniarzy odpowiedzialnych za tą zbrodnię na Narodzie Polskim? Kiedy… I tak dalej.

      • Gaetano
        Gaetano :

        @AlexWolf Nie. Fakt udziału ROA w Powstaniu jest dezawuowany przez wielu “wybitnych” badaczy. Oczywiście nie brała udziału w walkach cała ROA; z niej wydzielono ok. 1500, gł. nieżonatych, których włączono do RONA (i nie Mieczysława, tylko Bronisława) i skierowano do walk. Ponadto, emblematy ROA były widoczne na rękawach “ronistów”. Po niemal doszczętnym rozbiciu ich formacji przez powstańców w Kampinosie, niedobitki własowców wchodzących w skład RONA z powrotem wcielono do ROA. Kamińskiego wkrótce potem Niemcy skazali na śmierć.