Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości zaapelował do senatorów o przyjęcie nowelizacji ustawy o IPN. Wcześniej marszałek Stanisław Karczewski mówił, że powinno to nastąpić jak najszybciej i najlepiej bez poprawek.

W środę rano komisje praw człowieka, praworządności i petycji oraz kultury i środków przekazu Senatu RP zajęły się nowelizacją ustawy o IPN, która wprowadza kary m.in. za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie z okresu II wojny światowej, a także umożliwia penalizację kłamstwa wołyńskiego i banderyzmu. Prace te przerwano z uwagi na plenarne obrady Senatu, po czym wznowiono.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zaapelował do senatorów o przyjęcie nowelizacji ustawy o IPN. Zaznaczył, że sformułowanie „polskie obozy śmierci” jest używane na świecie coraz częściej, przez co Polsce przypisuje się odpowiedzialność za Holokaust.

PRZECZYTAJ: Senatorowie PiS za penalizacją kłamstwa wołyńskiego i banderyzmu. „Sprawa jest oczywista”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

– Tego typu wizerunek państwa przekłada się również na pieniądze, skuteczność prowadzenia inwestycji i postrzeganie naszych rodaków za granicą – argumentował wiceminister sprawiedliwości. Jego zdaniem, państwo polskie przez lata lekceważyło pojawianie się w przestrzeni medialnej i publicznej sformułowania „polskie obozy śmierci”. Zaznaczył, że z czasie stało się ono powszechne, a nawet weszło do języka ważnych osób.

– Nikt nie ma monopolu na wiedzę i być może ten przepis można inaczej napisać. (…) Półtora roku projekt jest w szerokich konsultacjach – czyli nie ma tego zarzutu, który regularnie jest stawiany, że jest projekt poselski, a nie ma konsultacji. To dlaczego skoro ktoś jest w stanie lepiej sformułować ten przepis nikt tego nie zaproponował? – pytał Jaki. Zaznaczył, że nikt nie proponował innego brzmienia tego przepisu, co świadczy o tym, że jest on dobrze sformułowany.

– Jeżeli chcemy by państwo polskie było silne, to dobrze by w sprawach fundamentalnych, takich jak obrona dobrego imienia Polski, istniał konsensus i, gdy wybucha kryzys dyplomatyczny, to chciałbym żebyśmy potrafili w sposób obiektywny spojrzeć na tę sprawę, a nie tylko na siłę spróbować za każdym razem przyłożyć politycznie wrogowi – podkreślił Jaki.

Przeczytaj: Gliński: musimy rozmawiać z Izraelem ws. nowelizacji ustawy o IPN

Wcześniej marszałek Senatu Stanisław Karczewski wyraził opinię, że nowelizacja ustawy o IPN powinna zostać przyjęta jak najszybciej. Według niego, przyczyni się to do uspokojenia emocji.

– Skłaniam się ku temu, by nowelizacja ustawy o IPN była przyjęta podczas obecnego posiedzenia Senatu – powiedział w środę Karczewski. Dodał, że jego zdaniem w tej chwili do noweli nie powinno wprowadzać się żadnych zmian. Jeśli jednak po czasie jakieś zmiany okażą się konieczne, to jest na nie otwarty.

Marszałek Senatu powiedział również, że ustawę będzie monitorował specjalny zespół powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego po rozmowie z szefem rządu Izraela Benjaminem Netanjahu.

interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. donald
    donald :

    Uwazaja sie za tak jak Gersdorf za lepsza kaste o czym swiadczy glosowanie senatu przeciwko aresztowaniu p.Koguta. Jezeli chodzi o senatorow PO to przeciez ktos musi reprezentowac sprzedawczykow, zdrajcow i zlodziei. Dzieki ambasador Izraela i jej politycznym pelnomocnikom zdanie „polskie obozy zaglady” zostalo zacytowane tysiace razy w gazetach, portalach internetowych, programach telewizyjnych i radiowych tylko w ostatnich kilku dniach. Na kazde 1000 stwierdzen o Polskich obozach zaglady pada jedno stwierdzenie ze to byly „niemieckie obozy zaglady”
    Na kazde zasadzone drzewko w Izraelu zostalo powiedziane w swiecie tysiace razy stwierdzenie „Polskie obozy zaglady”.
    Tysiace drzewek i miliony stwierdzen „Polskie Obozy Zaglady”-to taki rachunek wystawiony nam za druga wojne swiatowa.