W środę Konfederacja złożyła pismo do Marszałka Senatu w sprawie ustawy o zmianie Kodeksu Wyborczego, w którym prosi by Senat zwrócił się do Sądu Najwyższego z zapytaniem, czy uchwalenie tej ustawy nie naruszy praw obywateli Polski przebywających za granicą. Nie mogą oni bowiem głosować korespondencyjnie, a nowa ustawa nie zmienia tego stanu rzeczy. „Napływa do nas wiele pytań od Polaków zza granicy. Czy ktoś w ogóle pomyślał, w jaki sposób Polacy (mieszkający za granicą) będą mieli głosować?” – powiedział w czasie środowej konferencji prasowej w Sejmie Krzysztof Bosak – kandydat Konfederacji na prezydenta.

Zdaniem Konfederacji nowe przepisy uniemożliwią Polakom mieszkającym za granicą głosowanie w nadchodzących wyborach prezydenckich. „Napływa do nas wiele pytań od Polaków zza granicy. Czy ktoś w ogóle pomyślał, w jaki sposób Polacy będą mieli głosować? W tych wyborach, w których ma obowiązywać nadzwyczajne prawo, wedle wypowiedzi ministra Sasina, głosowanie poza granicami kraju ma się odbyć bez zmian. Przypomnijmy, że to właśnie PiS zlikwidował głosowanie korespondencyjne dla Polaków poza granicami” – oświadczył wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak – kandydat Konfederacji na prezydenta.

Konfederacja zauważa, że obecna formuła głosowania poza granicami kraju wymaga pojechania do konsulatu, często wiele kilometrów dalej od miejsca zamieszkania, co jest aktualnie niemożliwe. „Jest to w oczywisty sposób niemożliwe w tych państwach, w których ustanowione są ścisłe reguły kwarantanny obejmujące również zakaz poruszania się. W niektórych miastach takich jak Nowy Jork podróżowanie do konsulatu nie tylko byłoby sprzeczne z prawem, ale rodziłoby zagrożenie dla zdrowia lub życia” – podkreślił Bosak.

Wiceprezes Ruchu Narodowego podkreślił, że obecną sytuacją zaniepokojeni są Polacy mieszkający za granicą.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Czytaj także: Światowa rewolucja koronawirusa

„Przecież tu chodzi o prawa wyborcze setek tysięcy obywateli. Dlatego zwracamy się do Senatu ze specjalnym pismem w tej sprawie” – czytamy na profilu Konfederacji na Facebooku.

Konfederacja / Facebook / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz