Marszałek Sejmu Szymon Hołownia postawił Konfederacji ultimatum w sprawie posła Grzegorza Brauna. Z kolei jeden z liderów Konfederacji poinformował o pierwszych decyzjach klubu dot. parlamentarzysty.

We wtorek poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgasił gaśnicą proszkową zapalone w Sejmie świece Chanukowe. “Nie może być miejsca na akty rasistowskiego, plemiennego, dzikiego, talmudycznego kultu na terenie Sejmu RP!” – oświadczył Braun. Marszałek Szymon Hołownia wykluczył go z obrad i zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury. W środę rano rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Szymon Banna przekazał, że śledztwo przeciw posłowi zostało wszczęte z urzędu.

Od Brauna odciął się we wtorek jego klub poselski. W opublikowanym oświadczeniu poinformowano, że Klub Poselski Konfederacja przyjął uchwałę, potępiającą zachowanie swojego posła. Votum separatum zgłosił poseł Włodzimierz Skalik z partii Brauna, Konfederacja Korony Polskiej. Lewica złożyła z kolei wniosek o odwołanie Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu.

W środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia został zapytany, czy jego zdaniem klub Konfederacji powinien mieć miejsce w prezydium Sejmu. “Z tego, co wiem od marszałka Bosaka, narady Konfederacji będą jeszcze trwały w dniu dzisiejszym. Oni się tam cały czas konsultują, rozmawiają” – oświadczył, cytowany przez portal Do Rzeczy.

Hołownia był dopytywany, czy “nie jest to zawstydzające, że politycy Konfederacji wciąż się konsultują”. “Tak uważam. Mam w tej sprawie wyrobione bardzo jasne zdanie. Nie konsultowałem tego jeszcze z moją siłą polityczną, z Polską 2050” – odpowiedział.

“Natomiast jeżeli Konfederacja uzna, że pan Braun nadal będzie miał miejsce w jej szeregach, to nie powinno być miejsca dla przedstawiciela Konfederacji z panem Braunem na pokładzie w prezydium Sejmu” – dodał.

Przekazał, że wniosek w tej sprawie będzie głosowany na tym posiedzeniu. “Pewnie w środę, może w czwartek, zobaczymy, jak nam się ten harmonogram precyzyjnie ułoży” – wskazał. “My będziemy się w tej chwili w tej sprawie konsultować i czekamy też na ich decyzję, bo ich decyzja powinna być absolutnie jasna, klarowna” – stwierdził.

Hołownia poinformował także, że będzie analizowane to, czy Straż Marszałkowska mogła zareagować bardziej zdecydowanie wobec Brauna. “Być może trzeba będzie zmienić zalecenia w tym względzie, bo może musimy wyciągnąć taką nauczkę, że to poseł może być niebezpieczeństwem w Sejmie” – powiedział.

Przeczytaj: Tusk i Hołownia nie chcieli krzyży w miejscach publicznych. Dziś krytykują Brauna

Później do wtorkowego zdarzenia odniósł się na platformie X Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji. “Na posiedzeniu klubu Konfederacji złożyłem wniosek o ukaranie Grzegorza Brauna zawieszeniem w prawach członka klubu oraz zakazem wystąpień z mównicy Sejmie. Klub wnioskowane kary nałożył” – napisał.

“O tym, kto będzie członkiem naszego klubu będzie decydował wyłącznie klub Konfederacji. Nie damy się w tej sprawie nikomu szantażować, nawet jeżeli stawką jest miejsce w prezydium Sejmu dla Krzysztofa Bosaka” – dodał.

Zobacz także: Bodnar chce sprawdzić, czy nie było “pobłażliwości” prokuratury wobec posła Brauna

dorzeczy.pl / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  Wstyd to było zachowanie p osłów po tym drobnym incydencie.Takiego kajania się ,wazeliny to nigdy nie widziałem,takiej żenady w tych poprawnie politycznie p osłów to sie nie spodziewałem.Wyglada na to że ukropolin to nie jest teoria tylko fakt.Sejm nie jest miejscem na czyjes imprezki religijne i to dla narodu który teraz dokonuje ludobójstwa w Gazie!!!!!!!!!!!Po drugie pozbawianie kogoś dochodów jest chamstwem,nawet zablokowali DOBROWOLNĄ zbiórkedla Brauna.Wstydzili sie zobaczyc jak dużo ludzi go popiera,w kilka godzin zebrał 73 tys ale ich nie dostanie.Wstyd.Kolejna sprawa to zachowanie tzw “dziennikarzy” mam tu na myśli szczególnie Jankowskiego z Polsat News(innych stacji nie ogladam,teraz odpuszcze sobie programy z Jankowskim)który dał pokaz chamstwa i bezczelności starając się zmusic pana Urbaniaka z Konfy by sie pokajał i przyjął poprawnie polityczną narrację.I ostatnia sprawa ,jak to mówiła Gozdyra ,media na całym swiecie będą o tym pisac i mówić ,przesada,zadałem sobie trud poczytania wielu komentarzy na zachodnich portalach i 99 % jest tam poparcia dla….Brauna! Konfa straci zawieszając Brauna ,ludziom sie to nie spodoba,a zyskaliby.Szantażowi Hołowni rzeczywistemu sprawcy tej zadymy (zgodził się na ta chanukowa hucpę) i Lewakom nie poddawać się .

 2. Roman1
  Roman1 :

  Dla mnie Hołownia się skończył bardzo szybko, tak jak szybko został gwiazdą. Dyktowanie Konfederacji co ma zrobić to wg niego przejaw nowej demokracji? Dziękują za taką “demokrację”. A może wobec konfliktu w sprawie obchodzenia i celebrowania przez sejm świąt żydowskich wprowadzić obchodzenie przez posłów Ramadanu? Dobrze by im zrobił miesięczny post. Polecam go zwłaszcza oburzonemu Hołowni i panience, która zaatakowała posła Brauna (moim zdaniem to ona zaatakowała posła, nie zaś odwrotnie). Czy nadmiar wody sodowej uderzył do głowy panu marszałkowi?

 3. voy
  voy :

  Myślę że całe zdarzenie ma dwa aspekty pierwszy to praktykowanie obrządków religijnych na terenie sejmu, drugi to sposób reakcji na te praktyki posła Brauna. W mojej ocenie oba aspekty są naganne. Pierwszy z prostego powodu że sejm w myśl rozdzielności państwa od kościoła (czy szerzej religii) nie powinien być miejscem kultu. Drugi dlatego że to kancelaria Sejmu z p. Hołownią jest gospodarzem budynku i od ich decyzji zależy co sie w tym budynku dzieje i odmienny pogląd na tą sprawę p. Brauna nie może usprawiedliwic takiego aktu wandalizmu. Poseł Braun powinien wystąpic na piśmie z interpelacją o zaniechanie wykonywania praktyk religijnych na terenie sejmu odpowiednio to uzasadniając i tyle. Ja na swoim domu na dachu czy gdziekolwiek jak bede chciał mogę zamanifestowac różne swoje poglądy które oczywiście sa zgodne z obowiązującym prawem bo jestem tu gospodarzem i jeśli ktoś próbowałby to zniszczyć mam prawo mu “odstrzelić łeb”.

 4. Roman1
  Roman1 :

  voy – racja, ale tylko teoretycznie. Z pewnością wszyscy pamiętają, jak Grzegorz Braun wielokrotnie protestował w sejmie nad powieszeniem flagi ukraińskiej i to w miejscu, w którym powinna być flaga polska. Trwało tak znacznie ponad rok. Prawdopodobnie lepiej byłoby, gdyby pisał na Berdyczów. Wówczas poseł Braun miał aż za nadto cierpliwości, poza tym w sejmie zapewne nie było piły, której mógłby użyć celem zrobienia porządku. Mądry Polak po szkodzie – poseł Braun zrozumiał, że w tej “demokracji” argumenty prawne nie mają żadnego znaczenia. To tak jak np. we wszystkich restauracjach w Polsce obowiązuje zakaz palenia tytoniu, ale w sejmowej nie. A mówi się, że władza należy do narodu, podobnie jak za komuny. Nihil novi sub sole.