Konfederacja złożyła we wtorek zawiadomienie do prokuratury na Włodzimierza Czarzastego oraz przedstawiła wniosek o odwołanie go z funkcji Wicemarszałka Sejmu. Chodzi o wypowiedź szefa SLD o “wyzwoleniu” Polski przez Armię Czerwoną.

Ugrupowanie zorganizowało w sejmie konferencję prasową, na której poinformowało o podjętych działaniach. Posłowie Konfederacji domagają się ukarania Włodzimierza Czarzastego na podstawie art. 256 Kodeksu Karnego, który zakazuje „propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego”.

Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – brzmi pierwszy paragraf tego artykułu.

Z naszego punktu widzenia, ni mniej, nie więcej, Włodzimierz Czarzasty propaguje ustrój totalitarny, skoro wyzwoleniem nazywa zaprowadzenie komunizmu na ziemiach, które zostały nam po dawnej Rzeczpospolitej – mówił Grzegorz Braun. – U nas propagowanie ustrojów totalitarnych jest przestępstwem nie tylko kodeksowym, ale i konstytucyjnym – dodawał.

Chodzi o artykuł 13 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który mówi, że „zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa”.

Mamy do czynienia z sytuacją niecodzienną. Wysoki i stażem i funkcją polityk w Sejmie nazywa wyzwoleniem wkroczenie do polski wojsk wrogo nastawionych do naszej państwowości i do polskiej tradycji – mówił z kolei poseł Krzysztof Bosak.

Nikt nie zaprzecza, że wkroczenie wojsk sowieckich do Polski położyło kres okupacji niemieckiej, natomiast w normalnym języku, nienacechowanym ideologicznie, gdy jedne wojska zajmują miejsce innych wojsk, taki proces nazywamy zajęciem danego terytorium, a nie jego wyzwoleniem – kontynuował.

Tak zwane „wyzwolenie” przyniosło Polsce terror NKWD, a w niemieckich obozach koncentracyjnych zorganizowano sowieckie obozy koncentracyjne.

Dlaczego w Polsce są podwójne standardy? Dlaczego w Polsce tępimy – słusznie – neonazizm i neofaszyzm, a dlaczego nie potępiamy komunizmu? – pytał retorycznie Bosak.

Przy tej sprawie warto zauważyć, że odpowiedzialność spada na nie tylko na Lewicę, która zaproponowała takiego kandydata na Wicemarszałka Sejmu. Jest także drugi odpowiedzialny i mówimy tutaj o Prawie i Sprawiedliwości. Posłowie tej partii głosowali na Włodzimierza Czarzastego – zaznaczył kolejny poseł Konfederacji, Michał Urbaniak.

Hańbiącą sytuacją dla polskiego Sejmu jest fakt, że funkcję Wicemarszałka Sejmu sprawuje osoba, która pochwala działania Armii Czerwonej na ziemiach polskich – mówił Sławomir Mentzen, polityk partii KORWiN. – Domagamy się od posłów Prawa i Sprawiedliwości rewizji swojego stanowiska i odwołania Włodzimierza Czarzastego z funkcji Wicemarszałka Sejmu.

Włodzimierz Czarzasty podczas wystąpienia 27 listopada w programie “Gość Wiadomości”, powiedział, że “Armia Czerwona wyzwoliła Polskę”. Później w rozmowie z PAP potwierdził swoje stanowisko.

Wcześniej szef SLD został wybrany Wicemarszałkiem Sejmu głosami Prawa i Sprawiedliwości oraz większości partii opozycyjnych. Przeciwko głosowali tylko posłowie Konfederacji.

Przeczytaj także: Konfederacja chce zgłosić ustawę anty-LGBT

Kresy.pl / Facebook.com/KONFEDERACJA2019

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply