Wielki Głód: zbrodnia przeciwko ludzkości

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało za zbrodnię przeciwko ludzkości doprowadzenie do Wielkiego Głodu w byłym Związku Radzieckim w latach trzydziestych. Przyjęta rezolucja potępia stalinowski reżim i wzywa do badań historycznych nad dokonanymi zbrodniami.

Posłowie podkreślają w rezolucji, że Wielki Głód był jedną z najtragiczniejszych kart w historii narodów byłego Związku Radzieckiego. Miliony niewinnych osób Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii, a szczególnie Ukrainy, zginęło w wyniku masowego głodu spowodowanego celowym działaniem sowieckiego reżimu.

Zgromadzenie zdecydowanie potępiło okrutną politykę prowadzoną przez stalinowski reżim i uznało ją za zbrodnię przeciwko ludzkości. Takie stanowisko – jak podkreślają posłowie – zdecydowanie odrzuca wszelkie próby uzasadnienia tej niosącej śmierć polityki. Ponadto Zgromadzenie zwróciło się do innych państw członkowskich Rady Europy, aby przeprowadziły ponowne poszukiwania w swoich archiwach krajowych i udostępniły historykom wszystkie dokumenty.

Zdaniem prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, który wczoraj gościł w Radzie Europy, nazywanie Wielkiego Głodu ludobójstwem tego czy innego narodu byłoby niepoprawne i niesprawiedliwe.

IAR/Kresy.pl

Zobacz też:

Odtajnić archiwa Wielkiego Głodu
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz