Ukraina: partia Jaceniuka chce zakazać krytyki Euromajdanu

Euromajdan powinien podlegać takiej samej ochronie prawnej jak ukraińska flaga i prawda o Wielkim Głodzie – uważa Front Ludowy, partia Arsenija Jaceniuka.

Klub parlamentarny Frontu Ludowego wniesie projekt zmian w prawie przewidujący wprowadzenie odpowiedzialności za „publiczne poniżanie Rewolucji Godności, pamięci Niebiańskiej Sotni oraz wszystkich bohaterów, którzy zginęli walcząc o niezależność i wolność kraju” – poinformowała w piątek agencja Unian powołując się na oficjalne stanowisko partii. Front Ludowy należy do koalicji rządzącej na Ukrainie, kieruje nią były premier Arsenij Jaceniuk.

Front Ludowy uważa za niedopuszczalne cyniczne wypowiedzi odnośnie bohaterskich stron ukraińskiej historii, do jakich zaczynają uciekać się przedstawiciele prorosyjskiej „piątej kolumny”, marzący o przepisaniu historii według kremlowskich klisz w ramach propagandy kraju-agresora – napisano w oświadczeniu partii.

Jak wynika z dalszej części komunikatu, deputowanych Frontu Ludowego szczególnie oburzyła wypowiedź opozycyjnego deputowanego ukraińskiego parlamentu Jewgienija Murajewa, który miał nazwać Euromajdan „państwowym przewrotem”.

…jest to wyraźny sygnał, że antyukraińskie siły zaczęły jeszcze bardziej prostować swoje plecy i przechodzić do bezpośredniego i otwartego ataku informacyjnego na kraj, nasze symbole i naszych bohaterów. – uważa Front Ludowy, nazywając takie postawy „wyzwaniem rzuconym wszystkim ukraińskim patriotom”. – Rosyjska agentura, której udało się ukryć za mandatami, testuje nas na gotowość przełknięcia ich brutalnych ataków informacyjnych. Dlatego musimy i damy im odpowiedź. – zapowiada partia Arsenija Jaceniuka.

Front Ludowy uważa, że „poniżanie” „Rewolucji Godności” powinno podlegać takim karom jak zaprzeczanie Wielkiemu Głodowi, albo zniewaga ukraińskiej flagi. Deputowani wezwali parlamentarzystów wszystkich „proukraińskich demokratycznych frakcji” do wsparcia ich inicjatywy.

Oświadczenie Frontu Ludowego nastąpiło wkrótce po ujawnieniu we włoskiej telewizji Canale 5 wypowiedzi trzech Gruzinów twierdzących, że należeli do grupy snajperów masakrujących protestujących i milicję na kijowskim Majdanie 20. lutego 2014 roku. Jak twierdzili, robili to na zlecenie ówczesnej opozycji. Przypomnijmy także, że Serhij Horbatiuk, szef departamentu ukraińskiej prokuratury generalnej odpowiedzialnego za śledztwo ws. masakry na Majdanie oskarżył w czwartek prezydenta Ukrainy, szefa MSW i prokuratora generalnego, a także szefa SBU o opóźnianie śledztwa w sprawie zabójstw na Majdanie.

Kresy.pl / Unian

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply