„Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933”

W Kijowie zaprezentowano książkę „Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933”. Jest to wspólne dzieło polskich i ukraińskich historyków.

Historycy polskiego Instytutu Pamięci Narodowej oraz Służby Bezpieczeństwa Ukrainy przejrzeli archiwa w poszukiwaniu dokumentów NKWD, polskiego wywiadu i MSZ dotyczących Wielkiego Głodu. Prezes IPN Janusz Kurtyka podkreślił, że uzyskano wszechstronny obraz tej tragedii. Jak zaznaczył państwa Zachodu, w tym Polska, chowały w latach ’30 głowy w piasek.
Prezes ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Ihor Juchnowski podkreślił, że nowe dokumenty będą bardzo przydatne dla badaczy Wielkiego Głodu. Dotąd korzystali oni jedynie z dwóch źródeł, archiwów poprzedniczki NKWD, organów partyjnych oraz wspomnień prawie 200 tysięcy osób, świadków tej tragedii.
Według ukraińskich historyków, Wielki Głód na Ukrainie został wywołany przez Stalina celowo. Spowodował on śmierć w latach 1932-33 kilku milionów mieszkańców radzieckiej Ukrainy.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz