W poniedziałek w centrum Lwowa nastąpi odsłonięcie muralu poświęconego Wasylowi Slipakowi – śpiewakowi operowemu i bojownikowi Prawego Sektora, który zginął podczas wojny w Donbasie. Mural zostanie odsłonięty w 4. rocznicę śmierci Slipaka.

Jak podaje portal Twoje Misto, mural upamiętniający Wasyla Slipaka znajdzie się na ścianie kamienicy przy ulicy Doroszenki 9 (dawna ulica Sykstuska), czyli w ścisłym centrum Lwowa. Podczas jego odsłonięcia wystąpi chór „Dudaryk”, którego wychowankiem był Wasyl Slipak.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Na muralu Slipak zostanie przedstawiony dwojako – jako artysta i jako żołnierz. Autorem malowidła jest artysta Swiatosław Władyka.

Według stacji Espreso również w poniedziałek premierę będzie miał wideoklip z piosenką grupy Hajdamaki poświęconą Wasylowi Slipakowi. Lider grupy Ołeksandr Jarmoła specjalnie przyjechał do Lwowa, by zobaczyć przygotowywany mural.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, Slipak był solistą Paryskiej Opery Narodowej, który w czasie EuroMajdanu organizował we Francji akcje poparcia dla opozycji, a po wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy pojechał do Donbasu jako ochotnik. Wstąpił do Ukraińskiego Korpusu Ochotniczego (UKO) Prawego Sektora, biorąc w jego szeregach udział w walkach m.in. pod Awdijiwką, a także pod Mariupolem i w rejonie osiedla Ługańskie niedaleko Debalcewa, gdzie zginął nad ranem 29 czerwca 2016 roku od kuli snajpera, obsługując karabin maszynowy.

Slipak nie był cały czas obecny na froncie, wiele czasu poświęcał wspieraniu ukraińskich ochotników i zachęcaniu do zaangażowania się w obronę Ukrainy. Jako członek  UKO Prawego Sektora, bardzo często występował w neobanderowskich barwach. Sam twierdził, że nie wstąpił tam z powodów ideologicznych, ale przez znajomość z ochotnikami z tego oddziału. Nosił jednak czerwono-czarne emblematy Prawego Sektora, a także naszywkę UPA. Udzielał również wywiadów „na froncie” na tle czerwono-czarnej flagi OUN-UPA. Często występował też w tradycyjnej ukraińskiej ozdobnej koszuli, wyszywance, w czerwono-czarnych barwach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jego pogrzeb we Lwowie posiadał oprawę w postaci członków Prawego Sektora i licznych flag banderowskich. Flagę OUN-UPA złożono mu do trumny obok ukraińskiej flagi państwowej. Podobnie postąpiono już na Cmentarzu Łyczakowskim, gdy na trumnie tuż przed rozpoczęciem modlitwy położono obok ukraińskiej także flagę banderowską.

W ubiegłym roku swoją premierę miał film „Mit. Za co poległ Wasyl Slipak” opowiadający o życiu śpiewaka i bojownika z Donbasu.  Film był pokazywany również w Polsce.

Kresy.pl / tvoemisto.tv

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz