Ambasador Węgier w Kijowie István Íjgyártó w wywiadzie dla ukraińskiego portalu odrzucił oskarżenia o separatyzm pod adresem Węgrów na Zakarpaciu.
Íjgyártó udzielił wywiadu ukraińskiemu portalowi Gławcom podkreślił w czasie wywiadu, że „przestrzeganie praw mniejszości i autonomie w składzie państwa to praktyki funkcjonujące w Europie, które uwzględniające czynnik narodowy, ludzi żyjących w tym albo innym regionie” – cytuje w czwartek portal Ukrainśka Prawda.
Przy czym węgierski dyplomata kwestionował, że w stosunku do Zakarpacia formułowana jest koncepcja autonomii – „Jaka autonomia? Na Zakarpaciu jest 1,2 mln Ukraińców, Węgrów 150 tys. Jakie są przesłanki dla separatyzmu czy autonomii? Czy w Kijowie myślą, że większość Ukraińców [na Zakarpaciu] jest całkowicie „nie nasza”, oni są prosłowaccy, prowęgierscy?”. Íjgyártó stwierdził, ze na Zakarpaciu nie doszło do konfliktów narodowościowych.
Oskarżenia wobec węgierskiej mniejszości na Zakarpaciu o separatyzm pojawiają się często w debacie publicznej na Ukrainie. Tymczasem władze Węgier kontestują politykę władz Ukrainy wobec mniejszości narodowych. Ustawa o „zabezpieczeniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako państwowego” uchwalona przez Radę Najwyższą Ukrainy w kwietniu bieżącego roku utwierdza status języka ukraińskiego jako jedynego oficjalnego na Ukrainie. Przedstawiciele władz państwowych, sądów i prokuratury, oficerowie zawodowi, a także nauczyciele i lekarze mają obowiązek posługiwania się oficjalnie językiem ukraińskim. Ustawa obliguje każdego obywatela do władania ukraińskim jako językiem swojego obywatelstwa. Zasięg ustawy, jak zapewniono, ma nie dotyczyć sfery osobistej a także religijnej. Nadzór nad egzekwowaniem ustawy ma sprawować nowa instytucja – Komisarz (Pełnomocnik) ds. ochrony języka państwowego. Za złamanie nowego prawa przewidziano grzywny – najwyższe za naruszenia w sferze mediów drukowanych, nieco mniejsze za naruszenia w sferze administracyjno-urzędowej i najniższe w takich sferach, jak edukacja, nauka, kultura, wydawnictwa książkowe, interfejsy elektroniczne, reklama, służba zdrowia.
Z kolei przyjęta w 2017 roku – ustawy o oświacie ogranicza do prawo nauki w językach mniejszości przysługuje tylko do klas od 1 do 4 a więc do nauczania początkowego. Uszczuplenie praw społeczności mniejszościowych spowodowało protesty i działania ich narodowych ojczyzn. Najbardziej zdecydowanie przeciw nowej ukraińskiej ustawie językowej występują właśnie Węgry. Budapeszt blokuje z tego powodu kontakty między NATO a Ukrainą na wysokim szczeblu politycznym, czyniąc warunkiem ich odblokowania zmianę kontrowersyjnej ustawy językowej i ustawy oświatowej.
eurointegration.com.ua/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!