Parlament Europejski: Węgry stały się autokracją [+VIDEO]

Parlament Europejski potępił „rozmyślne i systematyczne wysiłki rządu węgierskiego” mające na celu podważenie wartości europejskich i domaga się wyników działań z art. 7. PE nazwał Węgry „autokracją wyborczą”.

W sprawozdaniu przyjętym w czwartek przez Parlament Europejski, europosłowie potępiają „rozmyślne i systematyczne wysiłki rządu węgierskiego” mające na celu podważenie wartości europejskich i domaga się wyników działań z art. 7. PE nazywa Węgry „autokracją wyborczą”.

„Brak zdecydowanych działań UE przyczynił się do powstania hybrydowego reżimu autokracji wyborczej, czyli systemu konstytucyjnego, w którym odbywają się wybory, ale brak jest poszanowania dla demokratycznych norm i standardów” – czytamy w komunikacie.

Sprawozdanie przyjęto w czwartek 433 głosami do 123, przy 28 wstrzymujących się.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Węgierscy, francuscy i hiszpańscy konserwatywni eurodeputowani ostro skrytykowali raport dotyczący rządów prawa na Węgrzech, który Parlament Europejski przyjął w czwartek.

„Węgierska lewica, po czwartej przegranej wyborach na Węgrzech, mówi teraz, że Węgry powinny zostać pozbawione funduszy unijnych” – powiedziała w Strasburgu wiceprzewodnicząca Fideszu i europosłanka Kinga Gál po debacie plenarnej Parlamentu Europejskiego na temat Węgier.

Podczas gdy trwają konstruktywne rozmowy między Komisją Europejską a rządem węgierskim, „istnieje stygmatyzacja, podżeganie i tworzenie problemów”, powiedziała, odnosząc się do trwających negocjacji w sprawie wstrzymanych funduszy unijnych.

Poseł Fidesz Tamás Deutsch powiedział węgierskim dziennikarzom, że „nieudana polityka sankcji, która zaostrzyła problemy spowodowane rosyjską agresją, wymaga ponownego przemyślenia”.

Zobacz też: Parlament Europejski zatwierdził 5 mld euro pożyczki dla Ukrainy

Do eurodeputowanych rządzącej na Węgrzech partii Fidesz dołączyli członkowie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz grupa Tożsamość i Demokracja. Hiszpański eurodeputowany VOX Jorge Buxadé powiedział, że jedynym celem lewicowej większości w PE jest obalenie konserwatywnych rządów na Węgrzech.

Jean-Paul Garraud, eurodeputowany z Francuskiego Zgromadzenia Narodowego (RN), powiedział, że jego partia będzie nadal pomagać Węgrom. Przekonywał, że unijne superpaństwowe, superfederalistyczne i imperialistyczne ambicje są skierowane przeciwko Węgrom. Podkreślił, że państwa narodowe muszą być szanowane. Powiedział, że procedura praworządności to właściwie skandal, bo Fidesz wygrał po raz czwarty.

Kresy.pl/Hungary Today 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz