Laureat Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii Paul Krugman twierdzi, że w Polsce nie ma już demokracji i przytacza opinię, że “prawdziwą ścieżką historyczną Europy Środkowej” jest faszyzm.

Wpływowy amerykański dziennik “New York Times” opublikował w poniedziałek felieton Paula Krugmana. Noblista rozpoczyna swój artykuł od przytoczenia żartu “przyjaciela” i “eksperta w dziedzinie stosunków międzynarodowych”, który po rozpadzie bloku komunistycznego miał stwierdzić – “Teraz, gdy Europa Wschodnia jest wolna od obcej ideologii komunizmu, może powrócić na swoją prawdziwą ścieżkę historyczną – faszyzmu”. Jak uzupełnia autor “W 2018 r. trudno to traktować jako żart”.

Krugman w artukule zatytułowanym “Co tutaj może się stać” w charakterze ostrzeżenia pisze w lidzie artykułu “jesteśmy bardzo blisko stania się drugą Polską lub Węgrami”. Pisząc o fali “nieliberalizmu” w Europie Wschodniej Krugman wspomina o Polsce i Węgrzech gdzie “demokracja jak ją normalnie rozumiemy jest już martwa”. “W obu państwach partie rządzące – Prawo i Sprawiedliwość w Polsce, Fidesz na Węgrzech – ustanowiły reżimy, które podtrzymują formy wyborów ale zniszczyły niezależność sądownictwa, stłumiły wolność prasy, zinstytucjonalizowały korupcję na wielką skalę i efektywnie delegitymizują dysydentów. Efektem w przewidywalnej przyszłości będą pewnie rządy jednej partii” – opisuje sytuację polityczną w Polsce Krugman.  I ostrzega “to łatwo może stać się tutaj”.

“Partia Republikańska jest gotowa, nawet chętna by stać się amerykańską wersją Prawa i Sprawiedliwości lub Fideszu, wykorzystać swoją obecną władzę do zapewnienia stałych rządów” – Krugman pisze o sytuacji w USA. Następnie wymienia działania republikanów w poszczególnych stanach, które w jego opinii podważają demokrację, takie jak ograniczenie kompetencji gubernatora przez zgromadzenie stanowe w Karolinie Północnej, czy odwołanie sędziów stanowego Sądu Najwyższego za nadużycia finansowe w Wirginii Zachodniej. “Współczesna G.O.P. [Partia Republikańska] nie czuje żadnego przywiązania do ideałów demokratycznych” – pisze Krugman – “staniemy się drugą Polską lub Węgrami szybciej niż myślicie”.

Na zakończenie artykułu publicysta pyta – “dlaczego Ameryka, miejsce narodzin demokracji, jest tak blisko podążenia za krajami, które ostatnio ją zniszczyły?”. Krugman odpowiada – “cierpimy na tę samą chorobę – biały nacjonalizm”. To właśnie on według autora “zabił demokrację w kilku innych państwach Zachodu”.

Czytaj także: “New York Times”: PiS przekroczył czerwoną linię, Waszyngton musi zareagować

nytimes.com/kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Niblisto Krugman,w Polsce i na Węgrzech demokracja jest żywa,nie to co w rozbójniczej demokracji USA.Sorry noblisto,żyję w demokratycznej Polsce i jeszcze w niej nie dostrzegam by jak w USA żydowscy finansowi hochsztaplerzy przekupywali kongresmenów i senatorów i wywierali polityczne wpływy sprzeczne z Konstytucją Stanów Zjednoczonych! Zamiast nieprzyzwoicie ślinić się,opamiętaj się nieobiektywny noblisto.