Laureat Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii Paul Krugman twierdzi, że w Polsce nie ma już demokracji i przytacza opinię, że „prawdziwą ścieżką historyczną Europy Środkowej” jest faszyzm.

Wpływowy amerykański dziennik „New York Times” opublikował w poniedziałek felieton Paula Krugmana. Noblista rozpoczyna swój artykuł od przytoczenia żartu „przyjaciela” i „eksperta w dziedzinie stosunków międzynarodowych”, który po rozpadzie bloku komunistycznego miał stwierdzić – „Teraz, gdy Europa Wschodnia jest wolna od obcej ideologii komunizmu, może powrócić na swoją prawdziwą ścieżkę historyczną – faszyzmu”. Jak uzupełnia autor „W 2018 r. trudno to traktować jako żart”.

Krugman w artukule zatytułowanym „Co tutaj może się stać” w charakterze ostrzeżenia pisze w lidzie artykułu „jesteśmy bardzo blisko stania się drugą Polską lub Węgrami”. Pisząc o fali „nieliberalizmu” w Europie Wschodniej Krugman wspomina o Polsce i Węgrzech gdzie „demokracja jak ją normalnie rozumiemy jest już martwa”. „W obu państwach partie rządzące – Prawo i Sprawiedliwość w Polsce, Fidesz na Węgrzech – ustanowiły reżimy, które podtrzymują formy wyborów ale zniszczyły niezależność sądownictwa, stłumiły wolność prasy, zinstytucjonalizowały korupcję na wielką skalę i efektywnie delegitymizują dysydentów. Efektem w przewidywalnej przyszłości będą pewnie rządy jednej partii” – opisuje sytuację polityczną w Polsce Krugman.  I ostrzega „to łatwo może stać się tutaj”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Partia Republikańska jest gotowa, nawet chętna by stać się amerykańską wersją Prawa i Sprawiedliwości lub Fideszu, wykorzystać swoją obecną władzę do zapewnienia stałych rządów” – Krugman pisze o sytuacji w USA. Następnie wymienia działania republikanów w poszczególnych stanach, które w jego opinii podważają demokrację, takie jak ograniczenie kompetencji gubernatora przez zgromadzenie stanowe w Karolinie Północnej, czy odwołanie sędziów stanowego Sądu Najwyższego za nadużycia finansowe w Wirginii Zachodniej. „Współczesna G.O.P. [Partia Republikańska] nie czuje żadnego przywiązania do ideałów demokratycznych” – pisze Krugman – „staniemy się drugą Polską lub Węgrami szybciej niż myślicie”.

Na zakończenie artykułu publicysta pyta – „dlaczego Ameryka, miejsce narodzin demokracji, jest tak blisko podążenia za krajami, które ostatnio ją zniszczyły?”. Krugman odpowiada – „cierpimy na tę samą chorobę – biały nacjonalizm”. To właśnie on według autora „zabił demokrację w kilku innych państwach Zachodu”.

Czytaj także: „New York Times”: PiS przekroczył czerwoną linię, Waszyngton musi zareagować

nytimes.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Niblisto Krugman,w Polsce i na Węgrzech demokracja jest żywa,nie to co w rozbójniczej demokracji USA.Sorry noblisto,żyję w demokratycznej Polsce i jeszcze w niej nie dostrzegam by jak w USA żydowscy finansowi hochsztaplerzy przekupywali kongresmenów i senatorów i wywierali polityczne wpływy sprzeczne z Konstytucją Stanów Zjednoczonych! Zamiast nieprzyzwoicie ślinić się,opamiętaj się nieobiektywny noblisto.