Były prezydent RP i laureat pokojowego Nobla Lech Wałęsa ogłosił we wtorek, że zgłasza kandydaturę Ołeha Sencowa, ukraińskiego reżysera odbywającego karę pozbawienia wolności w Rosji, do Pokojowej Nagrody Nobla. – podała Polska Agencja Prasowa.

Jak podkreślił Wałęsa w swoim oświadczeniu, staje on w obronie Sencowa „w przededniu rocznicy polskiego Sierpnia 1980, który przyniósł jeden z najwspanialszych ruchów społecznych +Solidarność+ i zapoczątkował pokojowe zmiany, które w rezultacie przyniosły Europie Wschodniej wolność od totalitarnego ustroju”.

Były prezydent napisał, że ukraiński reżyser został aresztowany przez rosyjskie służby i skazany „w procesie określonym przez Amnesty International jako +nieuczciwy proces przed wojskowym sądem+”. Wałęsa przypomniał, że główny świadek oskarżenia odwołał w procesie swoje zeznania jako wymuszone torturami.

Były przywódca Solidarności twierdzi, że od ponad 100 dni Sencow prowadzi głodówkę domagając się uwolnienia wszystkich więźniów politycznych w Rosji, „jednocześnie nie występując o wolność dla siebie”.

„Oleg Sencow w moim najgłębszym przekonaniu swoim działaniem uosabia wszystkie ideały, które przyświecały również mnie, kiedy prowadziłem swoją pokojową walkę o przyszłość świata” – uważa Wałęsa. Jego zdaniem Sencowa cechują „wiara w demokrację, pokojowe metody działania, brak nienawiści, działanie na rzecz braterstwa między narodami i ostateczne poświęcenie własnej osoby dla dobra innych, niesprawiedliwie pokrzywdzonych ludzi”. Walory te są „godne najwyższego uznania wolnego świata”, pisze Wałęsa.

„Z tych powodów zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli o uwolnienie Olega Sencowa i zgłaszam Olega Sencowa do Pokojowej Nagrody Nobla” – oświadczył były prezydent.

Ołeh Sencow to ukraiński reżyser, zwolennik Euromajdanu i przynależności Krymu do Ukrainy. Został aresztowany w maju 2014 roku przez rosyjskie służby pod zarzutem organizowania grupy, która planowała przeprowadzanie na półwyspie zamachów terrorystycznych. Rok później rosyjski sąd skazał go na 20 lat kolonii karnej. Zdaniem jego obrońców zeznania wykorzystane przeciw Sencowowi zostały wymuszone torturami. Według organizacji praw człowieka jest on więźniem politycznym. W maju br. Sencow ogłosił bezterminową głodówkę domagając się wypuszczenia z rosyjskich więzień 64 obywateli Ukrainy, którzy mieli tam trafić z powodów politycznych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W czerwcu br. Sejm RP przyjął uchwałę, w której domagał się od Rosji zwolnienia Ukraińców przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach z powodów politycznych, w tym także Sencowa.

CZYTAJ TAKŻE: USA i Polska upomną się o ukraińskiego więźnia w Rosji

Kresy.pl / PAP




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Bolek,bierz siekierę w łapę i hajda na ruskiego satrapę.Jako beztalencie, kapuś donosiciel,zdrajca najbliższych kolegów,który fuksem i zakłamaniem otrzymał Nobla,nie masz moralnego prawa stawiać się w roli nagrody wyznacznika.Twój głos będzie przyjmowany jak pocałunek zdradzieckiego,fałszywego diabła.

  2. Avatar
    Gaetano :

    Pomijając zwyczajowe androny tego króla idiotów, to fenomen, żeby ten zwyrodniały bandzior, którego on chce zgłosić, od trwającej od maja straszliwej głodówki nie wyprostował jeszcze kopyt. Może jeszcze głodować te pozostałe 17 lat, ale jego 64 neobanderowskich ziomalów nie zostanie bynajmniej wypuszczonych z pierdla przez Rosjan z jego żałosnego powodu.