Jeśli Piłsudski i Wałęsa mogli pokonać bolszewików, to dlaczego wy nie mielibyście dać radę pokonać współczesnych bolszewików – mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk na Igrzyskach Wolności w Łodzi. Z kolei w Warszawie prezydent Andrzej Duda mówił, że od czasów Piłsudskiego nie było tak wielkiego przywódcy jak Lech Kaczyński.

W sobotę szef Rady Europejskiej Donald Tusk uczestniczył w 5. edycji Igrzysk Wolności w Łodzi. W swoim wystąpieniu Tusk mówił o 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, przyrównując Józefa Piłsudskiego do Lecha Wałęsy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

– Bohaterem, ojcem naszej niepodległości jest Józef Piłsudski. Bohaterem i ojcem naszej wolności jest Lech Wałęsa. Tej oczywistej prawdy nie zmieni żadna odgórna polityka historyczna – mówił szef RE. Podkreślił, że „prawdziwe, te potrzebne, te święte mity naszej wolności i niepodległości są silniejsze od propagandy jakiejkolwiek politycznej władzy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Tusk mówił o „politycznym cudzie” w 1918 roku i „zszywaniu” po latach zaborów „trzech niepasujących do siebie kawałków jedno polskie państwo”. Dodał, że nikt nie mógł przypuszczać, że Polacy zdołają przeciwstawić się bolszewickiej Rosji, a także Niemcom, poprzez powstania. Podkreślił, że do odzyskana niepodległości niezbędna była, mimo różnic, wspólnota celów politycznych, czyli niepodległości i ustanowienie polskiego państwa. Do tego przyczyniły się wybitne przywództwo Józefa Piłsudskiego, oraz mądra i aktywna dyplomacja.

Szef RE mówił też, że w tamtym czasie, np. w wojnie z bolszewikami, Polacy byli gotowi do ponoszenia ofiar, bez czego dyplomacja i dobre przywództwo nie wystarczyłyby. Dodał, że „ważne też było geopolityczne szczęście”.

Zaznaczył, że Piłsudski pokonując bolszewików „de facto bronił wspólnoty Zachodu, wspólnoty wolności, bo nie tylko naszej niepodległej ojczyzny przed taką polityczną barbarią ze Wschodu w sensie politycznym, nie mówię tu tylko o geografii”, mając trudniejszą sytuację niż dziś. Podobnie jak, w jego ocenie, Lech Wałęsa, który zdaniem Tuska również w trudnej sytuacji „pokonywał bolszewików, w jakimś symbolicznym sensie”, wydobywając „w nas to, co europejskie, wolnościowe także narodowe”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

W tym kontekście, mówiąc o Piłsudskim, a także o Wałęsie, Tusk zagrzewał do walki ze „współczesnymi bolszewikami”:

– Słuchajcie, jeśli oni mogli pokonać bolszewików, to dlaczego wy nie mielibyście dać radę pokonać współczesnych bolszewików. Pamiętajcie, bez waszych, naszych Polaków praw i wolności nie ma niepodległości. Brońcie tych praw, brońcie tej wolności i brońcie polskiej niepodległości.

Z kolei w Warszawie przy pl. Piłsudskiego odsłonięto dziś pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podczas uroczystości przemawiał prezydent Andrzej Duda, który w swoim przemówieniu podkreślił, że Lecha Kaczyńskiego był człowiekiem, który budował „Polskę sprawiedliwą, zasobną, bezpieczną, Polskę, w której ludziom żyje się normalnie, ludzie czują się wolni i są traktowani podmiotowo”. Duda podkreślił również, że ta idea rozwoju państwa jest wciąż żywa i wcielana w życie, a sam Lech Kaczyński miał wizję rozwoju Polski i tego, jak powinna ona wyglądać.

-Od czasów marszałka Józefa Piłsudskiego tak wielkiego przywódcy państwa polskiego nie było. Był nim dopiero Lech Kaczyński i dlatego właśnie jest ten pomnik – powiedział prezydent. Zaznaczył również, że nieżyjący prezydent dbał o jak najsilniejszą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Rmf24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. lp
    lp :

    Tusk Polsce nie służy, wiadomo ale trzeba przyznać, że się wyrobił i ma duże szanse w wyborach (czego mu akurat nie życzę). Duda z kolei pogrąża się coraz bardziej i jest lekceważony w kraju i za granicą. Nawet jego ukochani heroje z banderlandu olali go, choć on sam przy byle okazji ganiał na Ukrainę jak chory z biegunką w krzaki, że o USmanach i Żydach nie wspomnę.

  2. zefir
    zefir :

    Gadana propagandowa to ryżemu służy.Przecież już wiadomo,że nikt nie da więcej Polakom od tego co Tusk obieca.Na polskim gruncie jako premier Tusk wykazał,że ma w swej szkopskiej d…e polską Konstytucję-dwóch sędziów do TK na wyrost wstawił,oraz że sam jest bolszewikiem-łamiąc ustawę emerytalną z szefem TK i podwładnym,jako pierwszy premier groszową urawniłowkę waloryzacyjną emerytom załatwił.Ryży często nawija,że jest wielkim liberałem,ale tylko wtedy gdy sam na tym zyskuje.Dlatego dał dyla z polskiego premiera ,jak chciała Angela,by na sołku fałszywego „króla”Europy pasożytniczo się tuczyć.Cwaniak z niego na całego.