Marsz Niepodległości: będziemy weryfikować transparenty, nie zgadzamy się na hasła totalitarne

Organizatorzy Marszu Niepodległości zapowiadają, że będą starali się usuwać transparenty i treści, które przekraczałyby prawo i były niezgodne z regulaminem marszu. W tym celu powstanie specjalny punkt kontrolny i „grupa szybkiego reagowania”.

W sobotę podczas konferencji prasowej prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz zapowiedział, że w przygotowywanym regulaminie marszu będzie zapisane: „nie życzymy sobie, nie zgadzamy się na transparenty z hasłami totalitarnymi”. Dodał, że chodzi o „wszystkiego rodzaju totalitaryzmy, które znamy”.

– Będziemy mieć grupę, która będzie starała się usuwać transparenty, które ewentualnie, w jakiś sposób mogłyby przekraczać prawo i które będą sprzeczne z regulaminem – podkreślił Robert Bąkiewicz.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Rzecznik stowarzyszenia Damian Kita powiedział, że transparenty na marszu będą weryfikowane. W tym celu na trasie zostanie założony specjalny punkt weryfikacji transparentów. Organizatorzy nie ujawniają, w którym dokładnie miejscu będzie się znajdował. Będą tam „osoby, które razem z prawnikami będą obserwować i doglądać, czy jakieś niewłaściwe treści czy hasła się pojawią”. – Będziemy się starali przeciwdziałać takim incydentom – podkreślił Kita.

Według szefów Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, faktycznie na niedzielny marsz złożą się dwa zgromadzenia.

Na Twitterze jeden z organizatorów marszu, Tomasz Kalinowski dodał, że poza punktem kontrolnym uruchomiona zostanie też „grupa szybkiego reagowania”. Miałaby ona odpowiadać za usuwanie transparentów naruszających prawo czy regulamin marszu, o czym wspomniał Bąkiewicz.

W opublikowanym w sobotę wywiadzie na łamach „Naszego Dziennika”, prezydent Andrzej Duda powiedział, że na wielkim marszu 11 listopada w Warszawie nie powinny znaleźć się żadne transparenty polityczne, w tym emblematy „partii obecnych, czy nawet ruchów historycznych”. Przedstawiciele środowisk narodowych zachęcali z kolei do zabierania na marsz „całej oprawy”, m.in. transparentów i banerów. Zdaniem Krzysztofa Bosaka, słowa prezydenta to komunikat jeszcze sprzed zawarcia porozumienia ws. marszu.

Zgodnie z porozumieniem organizatorów Marszu Niepodległości ze stroną rządową zawartym w piątek przed północą, 11 listopada ulicami Warszawy przejdzie jeden „marsz wspólnotowy”. Na czele pójdą m.in. władze państwowe, a za nimi uczestniczy Marszu Niepodległości. „Marsz wspólnotowy” wyruszy o godzinie 15:00, po przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy.

Organizatorzy Marszu Niepodległości wyjaśniają, że marsz otworzy wojsko: pojazdy wojskowe i kompania reprezentacyjna WP. Za nimi przejdzie „strefa gości chronionych”, w tym przedstawiciele władz państwa, dalej 80-metrowa biało-czerwona flaga w asyście podchorążych z WAT oraz grupy rekonstrukcyjne. Dalej będą szli ludzie, uczestnicy marszu.

polskieradio24.pl / twitter.com/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz