Bohdan Czerwak, lider melnykowskiej frakcji OUN, skomentował niedawną wizytę kibiców Śląska Wrocław na Cmentarzu Obrońców Lwowa (tzw. Cmentarzu Orląt), podczas której zapalono race i rozwinięto transparent z napisem oddającym cześć polskim obrońcom Lwowa. W krótkim komentarzu wygłosił zawoalowaną pogróżkę pod adresem Polaków odwiedzających Ukrainę.

Czerwak opublikował swój komentarz w sobotę na łamach powiązanego z banderowską Swobodą, portalu vgolos.com.ua. Zdaniem lidera OUN, akcja polskich kibiców była demonstracją pogardy dla Ukrainy i Ukraińców: Race odpalane na cmentarzu, polskie symbole i obraźliwe napisy są demonstracją pogardy wobec Ukrainy i Ukraińców. Administracja cmentarza odnotowała wtargnięcie prowokatorów na cmentarz, ale nie uznała za stosowne wezwać policję, jako że nie uznała tego za działanie antyukraińskie. Ale jak inaczej nazwać ten sabat? Jak zaakceptować polskie race na cmentarzu, gdzie pochowani są bohaterowie Listopadowego Zrywu, którzy sto lat temu wyzwolili Lwów od polskich okupantów i proklamowali Zachodnioukraińską Republikę Ludową? Uważam, że ta prowokacja powinna zostać zbadana przez SBU. Wyjaśnień powinien udzielić ambasador Polski na Ukrainie – pisze Czerwak.

W opinii Czerwaka fakt, że Cmentarz Orląt znajduje się we Lwowie, jest “gestem” ze strony Ukraińców, którego nie potrafią docenić Polacy. W związku z tym domaga się zmiany “statusu Cmentarz Orląt”: Teraz niezwykle ważne będzie zajęcie się statusem “cmentarza orląt”. Polacy nie docenili gestu ze strony Ukraińców, którzy umożliwili pochówek Polaków – uczestników wojny ukraińsko-polskiej. “Cmentarz orląt” może zamienić się w miejsce pielgrzymek polskich szowinistów i prowokatorów, którzy marzą o “polskim Lwowie” i “Polsce od morza do morza”. Z tego powodu Czerwak wyraża swoją troskę o “bezpieczeństwo” Polaków: Nie można do tego dopuścić, przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo samych Polaków, którzy nigdy nie odrobili lekcji z doświadczeń zdobytych w Galicji w 1918 r. i na Wołyniu w czasie II wojny światowej.

To nie pierwszy eksces ukraińskiego szowinisty. Czerwak groził Polakom użyciem siły na początku 2017 r.Myśli [Jarosław Kaczyński], że istnieje jakaś siła, która może zmienić nastawienie Ukraińców do OUN, UPA, Konowalca, Melnyka, Bandery, Olżycza, Szuchewycza. Taka siłą nie istnieje. O czym przekonali się moskale. Polacy też chcą się przekonać? – odgrażał się wówczas lider frakcji melnykowskiej OUN.

Jak pisaliśmy w piątek, kibice Śląska Wrocław ze Stowarzyszenia Wielki Śląsk udali się w ostatni weekend do Mościsk i Lwowa z darami dla polskich szkół. Na termin wyjazdu celowo wybrali setną rocznicę początku walk o Lwów i odzyskania niepodległości. Odwiedzili także Cmentarz Obrońców Lwowa, gdzie na tle katakumb rozwinęli transparenty z hasłem „ORLĘTA LWOWSKIE, 100 LAT TO HASŁO POLSKĄ ODWAGĘ ROZSŁAWIA, ŚLĄSK SKŁADA HOŁD DLA LWOWA, DUCHOWEGO MIASTA WROCŁAWIA”. Powyżej powieszono transparent w biało-czerwonych barwach z nazwą wrocławskiego klubu. Całość rozświetliło kilkadziesiąt rac.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak dzisiaj napisał portal Zaxid.net, kibice Śląska dostali się na Cmentarz Orląt tylną bramą unikając wzroku pracowników cmentarza.

„To było w niedzielę wieczorem. Potem zobaczyliśmy na nagraniach z kamer, że ci chłopcy bez pozwolenia weszli po dwóch-trzech przez tylną bramę cmentarza. W sumie ich było 12. Na kilka chwil rozwinęli transparent i zapalili race. To trwało od 3 do 5 minut. Nie zgłaszaliśmy tego policji ponieważ oni od razu poszli i nie dokonywali antyukraińskich prowokacji.” – powiedział portalowi dyrektor muzeum „Cmentarz Łyczakowski” Mychajło Nahaj.

Swojemu niezadowoleniu z powodu akcji kibiców Śląska, dał dzisiaj wyraz również szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz:

To Lwów, a nie Polska. To cmentarz a nie stadion. Polscy radykałowie kontynuują wykorzystywanie martwych w niepotrzebnych wojnach z sąsiadami – napisał na Facebooku Wjatrowycz.

Zobacz także: Ukraiński minister: Polacy powinni przeprosić za Orlęta

Kresy.pl

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. lp
  lp :

  Wobec tak bezczelnego i prowokacyjnego oświadczenia melnykowca Czerwaka, MSZ każdego normalnego kraju natychmiast zażądało by co najmniej zajęcia oficjalnego stanowiska Kijowa w tej sprawie. “Polskie” MSZ jak zwykle nie raczy tego nawet zauważyć. Gdyby taką sytuację przenieść na grunt stosunków np. polsko – izraelskich to…

  • Willgraf
   Willgraf :

   Ten zasrany banderowski śmieć mówi, ze Wołyń to była dla nas lekcja….ta szmata powinna dostać wyrok w Polsce za gloryfikowanie ludobójstwa do roli lekcji…swołocz banderowska, a syjonistyczo-banderowskie pis nasyla policje na narodowców, zapewne po slowach tej szmaty

 2. Kas
  Kas :

  Te stepowe żuliki nawet nie zdają sobie sprawy ze swojej śmieszności. 100 lat temu dostali w d..ę od rodowitych lwowian, którym podstępnie próbowali ukraść miasto a bredzą o jakimś wyzwoleniu Lwowa spod okupacji. Okupacja to się we Lwowie zaczęła w 1939 r. i niestety trwa do teraz, tylko okupant się zmienia (sowiety, Niemcy, znowu sowiety a teraz Ukraina). A najzabawniejsze jest to zdanie: “Polacy nie docenili gestu ze strony Ukraińców, którzy umożliwili pochówek Polaków – uczestników wojny ukraińsko-polskiej”. Czy ten dureń co to powiedział nie wie, że kiedy zakładano Cmentarz Obrońców Lwowa i grzebano tam polskich bohaterów, to była tam po prostu Polska i nikt chachłów o ich łaskawą zgodę nie musiał pytać?

 3. Accipiter
  Accipiter :

  Trzeba przyznać tej ludzkiej gliździe rację. Polska nieodrobila lekcji Wołyńskiej. Inaczej tępili byśmy rezunów w każdej postaci i działali tak by odzyska utracone ziemie. Brawo kibice WKS. Jako Dolnoślązak jestem dumny. Przynajmniej oni ratują nasz honor.

  • Accipiter
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także panią Sabine Haake oraz naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.

 4. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Skoro po Marszu Orląt Przemyskich hasło: śmierć Ukraińcom, wykrzyczane przez jedną osobę urosło do rangi incydentu dyplomatycznego, to jak potraktować brednie artykułowane przez tego banderowca? Zakaz wjazdu do Polski i UE na 10 lat byłoby wskazane, gdyby nie fakt że nasi europejscy “sojusznicy” nie respektują tego… Tu trzeba jednoznacznego i wyrazistego stanowiska władz Polski (jak w przypadku “polskich obozów śmierci”), bo inaczej te brednie o polskiej okupacji Lwowa będą się utrwalać, a to tylko rozzuchwali Ukraińców i będzie ich skłaniać do kolejnych antypolskich prowokacji!

 5. roob
  roob :

  Czyż nie lepiej zamiast wściekać się na forum (rozumiem emocje) pomóc w stworzeniu Partii Kresowian, która “na zimno” wyegzekwuje to co nasze nie tylko od Ukraińców? Bo chyba na PiS już nie liczycie? Pamiętajcie, że takie głosy na Ukrainie będą coraz częstsze, aż ludzie pokroju Czerwaka sięgną po władzę.