Prezydenci USA i Francji spotkali się w Paryżu. Jeszcze przed spotkaniem Donald Trump skrytykował Emmanuela Macron za jego wypowiedzi na temat europejskiej armii.

W piątek prezydent USA Donald Trump przyleciał do Francji, by wziąć udział w obchodach 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej w Paryżu. Gdy lądował na lotnisku Orly, zamieścił na Twitterze wpis, w którym skrytykował wcześniejsze słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

„Prezydent Francji Macron właśnie zasugerował, że Europa powinna zbudować swoje własne wojsko, dla ochrony przed USA, Chinami i Rosją. Bardzo obraźliwe, ale może Europa powinna najpierw wnieść uczciwy wkład do NATO, które Stany Zjednoczone bardzo subsydiują!” – napisał Trump.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że wyemitowanym we wtorek wywiadzie dla francuskiego radia Europe1 prezydent Francji Emmanuel Macron ocenił, że Unia Europejska nie będzie w stanie się bronić bez „prawdziwej europejskiej armii”. Jego zdaniem, zapewnienie Europejczykom bezpieczeństwa wymaga utworzenia europejskiej armii i uniezależnienia się od USA w tej kwestii. Macron krytycznie skomentował również zapowiedzi amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa ws. wycofania się USA z traktatu INF.

Parę miesięcy temu przedstawiciele Niemiec (szef MSZ Heiko Maas) i Francji (prezydent Emmanuel Macron) wyrazili stanowisko, że Europa nie może już polegać na USA w kwestii bezpieczeństwa i zaproponowali budowę własnego potencjału w tym zakresie. Stanowisko Macrona ws. stworzenia europejskiego systemu bezpieczeństwa, w który należałoby włączyć również Rosję, poparł już prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

W sobotę, przed spotkaniem Trumpa z Macronem, przedstawiciel Pałacu Elizejskiego wyjaśniał, że doszło do nieporozumienia. Podkreślił, że „kolejność tematów w wywiadzie mogła wprowadzić w błąd”, gdyż traktat INF i temat europejskich sił obronnych, nad którymi trwają pracę, to dwa różne tematy. Dodał, że prezydent Francji „nigdy nie powiedział, że należy utworzyć europejską armię przeciw Stanom Zjednoczonym”.

Jeszcze przed spotkaniem obaj przywódcy zgodzili się w kwestii potrzeby sprawiedliwego „podziału obciążenia” Europy na rzecz NATO. Macron przyznał, że chce przedstawić Trumpowi koncepcje ws. strategicznych zdolności obronnych Europy i przyjęciem przez nią większych obciążeń wobec NATO.

Według źródła agencji Reuters w Pałacu Elizejskim, spotkanie Trumpa i Macrona było „bardzo konstruktywne”. Trump miał na nim powiedzieć, że „jesteśmy bliżej niż by się zdawało”. Odnośnie wypowiedzi nt. europejskiej armii były „nieporozumieniem”.

Jak poinformowano, prezydenci Francji i USA w rozmowie zgodzili się, że sprawa zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w saudyjskim konsulacie w Stambule nie powinna pogłębiać destabilizacji na Bliskim Wschodzie. Przyznali też, że może to być okazją do wypracowania rozwiązania w sprawie wojny w Jemenie.

Reuters / twitter / rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz