Szefowi ukraińskiego IPN Wołodymyrowi Wjatrowyczowi nie spodobała się wizyta kibiców Śląska Wrocław na Cmentarzu Obrońców Lwowa (tzw. Cmentarzu Orląt), podczas której zapalono race i rozwinięto transparent z napisem oddającym cześć polskim obrońcom Lwowa.

Wjatrowycz, znany z antypolskiego nastawienia, dał wyraz swojemu oburzeniu w sobotę w mediach społecznościowych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

To Lwów, a nie Polska
To cmentarz a nie stadion
Polscy radykałowie kontynuują wykorzystywanie martwych w niepotrzebnych wojnach z sąsiadami
– napisał na Facebooku.

Jak pisaliśmy w piątek, kibice Śląska Wrocław ze Stowarzyszenia Wielki Śląsk udali się w ostatni weekend do Mościsk i Lwowa z darami dla polskich szkół. Na termin wyjazdu celowo wybrali setną rocznicę początku walk o Lwów i odzyskania niepodległości. Odwiedzili także Cmentarz Obrońców Lwowa, gdzie na tle katakumb rozwinęli transparenty z hasłem „ORLĘTA LWOWSKIE, 100 LAT TO HASŁO POLSKĄ ODWAGĘ ROZSŁAWIA, ŚLĄSK SKŁADA HOŁD DLA LWOWA, DUCHOWEGO MIASTA WROCŁAWIA”. Powyżej powieszono transparent w biało-czerwonych barwach z nazwą wrocławskiego klubu. Całość rozświetliło kilkadziesiąt rac.

Jak dzisiaj napisał portal Zaxid.net, kibice Śląska dostali się na Cmentarz Orląt tylną bramą unikając wzroku pracowników cmentarza.

„To było w niedzielę wieczorem. Potem zobaczyliśmy na nagraniach z kamer, że ci chłopcy bez pozwolenia weszli po dwóch-trzech przez tylną bramę cmentarza. W sumie ich było 12. Na kilka chwil rozwinęli transparent i zapalili race. To trwało od 3 do 5 minut. Nie zgłaszaliśmy tego policji ponieważ oni od razu poszli i nie dokonywali antyukraińskich prowokacji.” – powiedział portalowi dyrektor muzeum „Cmentarz Łyczakowski” Mychajło Nahaj.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz: lwy na Cmentarzu Orląt to prowokacja, trzeba je usunąć

Kresy.pl / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    @gutek :Zasadne spostrzeżenie o „z polskim nazwiskiem”.Jako „zefir”już wcześniej to dostrzegłem,chociaż nie pisałem.U stepowych polski wiatr to witer.Ta banderowska gnida nawet spolszczeniem swego nazwiska Polsce szkodzi,zaś wiatrom ubliża.Jako oddany banderowskim bohaterom co na widły polskie dzieci nabijały na Widłowycza zasługuje-gwarantuję,że widły się nie obrażą.