Obecny lider frakcji melnykowskiej OUN, Bohdan Czerwak podkreśla, że nie ma takiej siły, która mogłaby zmienić nastawienie Ukraińców do OUN-UPA, Bandery czy Szuchewycza – o czym w Donbasie „przekonali się moskale”. – Polacy też chcą się przekonać? – pyta Czerwak.

– Jego [Jarosława Kaczyńskiego] stanowisko odnośnie OUN i UPA niczym nie różni się od stanowiska Kremla –napisał Bohdan Czerwak na Facebooku, odnosząc się do głośnej w Polsce i na Ukrainie wypowiedzi szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego o tym, że gloryfikowanie Stepana Bandery i zbrodniarzy z OUN-UPA uniemożliwi Ukrainie integrację z UE.

– Kreml naszą odpowiedź dostaje w Donbasie. Konkretnie – pod Awdijiwką. Kaczyński jest albo ślepy, albo głupi, skoro tego nie widzi. Myśli, że istnieje jakaś siła, która może zmienić nastawienie Ukraińców do OUN, UPA, Konowalca, Melnyka, Bandery, Olżycza, Szuchewycza. Taka siłą nie istnieje. O czym przekonali się moskale. Polacy też chcą się przekonać? –pyta lider frakcji melnykowskiej OUN.

Przeczytaj: Co Ukraińcy sądzą i wiedzą o Rzezi Wołyńskiej?

Kilka dni temu Czerwak odniósł się do innych wypowiedzi Kaczyńskiego, a także prezydenta Andrzeja Dudynt. polityki historycznej Ukrainy i stosunku jej władz do OUN-UPA. Wypowiedzi Dudy nt. UPA określił jako „niedopuszczalne”, a słowa Kaczyńskiego nazwał „otwartym chamstwem”.

– Nie można pozwolić, żeby rozmawiano z nami w takim tonie –oburzał się lider OUN. Jego zdaniem, Polacy „pozwalają sobie” na to, bo uważają, że Ukraina jest teraz „słaba jak nigdy” przez „wojnę z Moskwą” i tarcia wewnętrzne i może pod wpływem nacisków odciąć się od OUN i UPA. Ale, według niego, Polacy są w błędzie, a Ukraińcy o tym wiedzą:

– Donbas wszystko rozstawił na swoich miejscach. Swojej „Awdijiwki” Polacy nigdy by nie wytrzymali. Putin jest dla nich za zbyt twardy. I nie tylko dla Polaków.

Wcześniej informowaliśmy, że szef OUN stwierdził, iż prezydent Izraela, mówiąc o zaangażowaniu ukraińskich nacjonalistów w Holokaust, „splunął Ukraińcom w duszę”. – To, co zrobił prezydent państwa Izrael w ukraińskim parlamencie można potraktować jednoznacznie – jako splunięcie Ukraińcom w duszę– napisał Czerwak, szef Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, na Facebooku.

Przeczytaj: Prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie: Ukraińcy, bojownicy OUN brali udział w Holokauście

Jego zdaniem, obwinianie OUN za Holokaust w rocznicę zbrodni w Babim Jarze i przed ukraińskim parlamentem było „znieważeniem ukraińskiej nacji”.

Bohdan Czerwak publikował wcześniej prace powielajace neobanderowską narrację ws. rzezi wołyńskiej i gloryfikujące OUN-UPA.

Także lider batalionu ochotniczego OUN, Mykoła Kochaniwskij stwierdził, że ostatnia wypowiedź szefa PiS nt. Ukrainy była „absolutnie szowinistyczna”. – To tak samo, jakbyśmy mówili Polakom, że powinni usunąć ze swojej historii Piłsudskiego –stwierdził.

Jak informowaliśmy wcześniej, wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy” prezes PiS Jarosław Kaczyński skrytykował gloryfikowanie Stepana Bandery i UON-UPA na Ukrainie:

– Nie możemy przez lata zgadzać się, by na Ukrainie budowano kult ludzi, którzy wobec Polaków dopuścili się ludobójstwa, i to takiego, że choć trudno było przebić w okrucieństwie Niemców, to oni ich przebili.

PRZECZYTAJ: Kaczyński: Ukraina z Banderą do Europy nie wejdzie

Jego zdaniem, stosunki polsko-ukraińskie m.in. z tego względu stoją pod znakiem zapytania.

– Powiedziałem wyraźnie panu prezydentowi Poroszence, że z Banderą to oni do Europy nie wejdą. To jest sprawa dla mnie jasna, bo wykazaliśmy ogromną cierpliwość, ale są jej granice– powiedział lider PiS.

Jego słowa wcześniej ostro skomentował Wołodymyr Wiatrowycz, szef ukraińskiego IPN i negacjonista wołyński.

– Jarosław Kaczyński jest przekonany, że Ukraińcy „przebili Niemców w okrucieństwie względem Polaków”. I taki człowiek chce narzucać Ukraińcom własne fantazyjne wyobrażenia o przeszłości, jako warunek wsparcia w chwili obecnej. Imperializm z powikłaniami –napisał na Facebooku. Opinię tę powtórzył w rozmowe ze stacją 112 Ukraina. Stwierdził tam, że “Kaczyński przeszedł sam siebie w niezrozumieniu ukraińskiej i polskiej historii”.Jego zdaniem, wypowiedź szefa PiS pokazuje jego pogardę względem Ukrainy, a ukraińską historię próbuje się wykorzystywać na wewnętrzny użytek w Polsce.

Facebook.com / Kresy.pl

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. madmike
  madmike :

  Ohh tak proszę więcej… Ciekaw jestem jak probanderowskie świnie z PO i N. będą prostować i wmawiać nam przyjaźń ukraińską. Tak jest, dokładnie to o czym ludzie świadomi zawsze wiedzieli, ukraińcy są wrogiem cywilizowanego świata a dzicz tylko czeka aby mieć pretekst aby znowu iść riezać. Dlatego naszym priorytetem winno być całkowite zamknięcie granicy z Ukrainą, skoncentrowanie tam wojska a wszystkich ludzi posiadających obywatelstwo tego “kraju” niezwłocznie wydalić.

  • gan
   gan :

   Naszym priorytetem nie jest zamykanie granicy ze strachu przed rezunami. Naszym priorytetem jest eksport na Ukrainę, co ożywi naszą gospodarkę za ukraińskie pieniądze. Oczywiście interes jest obarczony pewnym ryzykiem i trzeba go umieć zrealizować – ale jak to mówią – jest ryzyko – jest przyjemność.

 2. madmike
  madmike :

  Przy okazji własnie potwierdził, że to Ukraina odpowiada za eskalacje konfliktu na wschodzie, nie żebym nie wiedział ale teraz to otwarcie usłyszeliśmy ze strony banderowców. Do tej pory było, że oni biedni się bronią przed atakiem.

  • gan
   gan :

   Jako sąsiad potrafię uszanować fakt, że u siebie mogą się rządzić jak chcą i nic mi do tego. Widać nie pasuje to do turańskiej mentalności, bo postrzegane jest to jako słabość. Taka naiwność będzie ich drogo kosztować.

 3. costner
  costner :

  opowiadanie, że mieszkańcy doniecka i ługańska o czymś się przekonali to jest kłamstwo. Pierwsze republiki doniecka i ługańska razem stanowią wielkość podobną do krymu: http://kresy24.pl/wp-content/uploads/2014/08/16-sierpnia-mapa-ATO.jpg …, czyli jest to duży szmat kraju, drugie upowcy nie zrobili nic, żeby ratować krym, w obronie krymu poległ jeden człowiek, nawiasem mówiąc ukrainiec polskiego pochodzenia, tak samo ukraincy nie robią nic, żeby odebrać donieck i ługańsk; upowcy zostali reaktywowani przez służby zachodnie, żeby ograniczyć wpływy polskie na ukrainie; donieck i ługańsk to bogate regiony, których ukraina nie odzyska: http://rozowypanther.blogspot.com/2017/02/donieck-i-ugansk-europejskie-prezenty.html

 4. banderacwel
  banderacwel :

  Szmato banderowska zapewniam cię padlino że w starciu z polakami nie z kobietami i dziećmi dostalibyście wpierdol wy jebane banderowskie robactwo już kiedyś polscy harcerze pokazali wam we Lwowie co jesteście warci wy tchórzliwe kurwy byliście jesteście i zawsze będziecie plemieniem UPAdlińskim jebał was pies ścierwa

 5. wilno
  wilno :

  Dla donbasa już dwa lata stoi zakaz na byle jakie ofensywne działania za pieniązki i amunicję z kremla, trochę bez powodu siebie gloryfikują, choć trzeba przyznać rosną w siłę i donbas już im nie zagraża bez moskwy, także już mają wojsko z 250 000 żołnieży, no i sowiecką obronę przeciwlotniczą, która do dżiś jest na poziomie.