USA, Polska a także kilka innych krajów przygotowuje apel do rosyjskich władz o uwolnienie Ukraińca Ołeha Sencowa odbywającego w Rosji karę 20 lat więzienia. – dowiedziała się w piątek Informacyjna Agencja Radiowa.

Według IAR dokument jest przygotowywany przez dyplomatów, w tym także przez polskich. Agencja nie podała, które inne kraje oprócz USA i Polski zamierzają upomnieć się o ukraińskiego więźnia. Apel trafi do rosyjskiego Rzecznika Praw Człowieka, ministerstw sprawiedliwości, spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych oraz do Prokuratury Generalnej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W projekcie deklaracji wytknięto Rosji, że nie reaguje ona na międzynarodowe wezwania do uwolnienia Sencowa. Zdaniem dyplomatów Ukrainiec jest w Rosji nielegalnie przetrzymywany. Przypomniano, że od ponad 70 dni prowadzi on głodówkę protestacyjną, w wyniku której jego stan zdrowia jest zły. – Wzywamy Rosję do uwolnienia wszystkich nielegalnie przetrzymywanych obywateli Ukrainy – napisano również w dokumencie.

Ołeh Sencow to ukraiński reżyser, zwolennik Euromajdanu i przynależności Krymu do Ukrainy. Został aresztowany w maju 2014 roku przez rosyjskie służby pod zarzutem organizowania grupy, która planowała przeprowadzanie na półwyspie zamachów terrorystycznych. Rok później rosyjski sąd skazał go na 20 lat kolonii karnej. Zdaniem jego obrońców zeznania wobec Sencowa zostały wymuszone torturami. Według organizacji praw człowieka jest on więźniem politycznym. W maju br. Sencow ogłosił bezterminową głodówkę domagając się wypuszczenia z rosyjskich więzień 64 obywateli Ukrainy, którzy mieli tam trafić z powodów politycznych. Jak twierdzą ukraińskie media, jego głodówka trwa już 75 dni.

Przypomnijmy, że w czerwcu br. Sejm RP przyjął uchwałę, w której domagał się od Rosji zwolnienia Ukraińców przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach z powodów politycznych, w tym także Sencowa. Podobną uchwałę przyjął dzień wcześniej Europarlament.

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko i Putin odbyli rozmowę na temat wymiany więźniów

Kresy.pl / IAR / Hromadske

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. UczSieHistorii
    UczSieHistorii :

    Pewnie za niedługo wyjdzie na wolność, wtedy PIS zaprosi go do naszego kraju i zafunduje mu darmowy nowo wyremontowany apartament i rentą socjalną 5000 złotych brutto na czas trzech lat, oczywiście będzie miał też gwarantowany stały pobyt w naszym kraju łącznie ze swoją całą rodziną, tak się dba o obywateli NIESWOJEGO kraju według PISUARÓW.