O kuriozalnym wydarzeniu sprzed kilku dni w litewskiej stolicy poinformował portal Wilnoteka.

W piątek, 27 lipca, Wileński Sąd Dzielnicowy wydał zgodę na 20-dniowy areszt dla 26-letniego mieszkańca Wilna podejrzanego o napad na Ekwadorczyka. Mężczyzna określany przez portal Wilnoteka jako „Polak z Litwy” i “chłopak polskiego pochodzenia” razem z 18-letnim Litwinem zaatakował mieszkającego w Wilnie Fabiana Sancheza. Napastnicy mieli pobić Ekwadorczyka krzycząc „Litwa dla Litwinów!”.

Do zdarzenia doszło 19. lipca na Antokolu. Według słów Sancheza został on napadnięty na przystanku przez dwóch mężczyzn, którzy wykrzykiwali przy tym hasło „Litwa dla Litwinów”. Wilnoteka, nie podaje, czy odniósł on jakieś obrażenia, lecz według adwokata 26-latka jego klient tylko rozmawiał z Ekwadorczykiem. „Być może zdanie zostało wyrażone zbyt ostro” – uważa adwokat wyrażając przy tym zdziwienie, że wykrzykiwanie hasła „Litwa dla Litwinów” zostało uznane przez sąd za nawoływanie do nienawiści a nie opinię. Jak mówi prawnik, sam aresztowany przyznał podczas rozprawy w sądzie, że „miał miejsce kontakt” pomiędzy nim a Ekwadorczykiem. W obawie o matactwo sąd postanowił o jego aresztowaniu, mimo iż “przyznawał się do winy”.

Dzisiaj w sądzie obaj oskarżeni prowadzeni przez sądowe korytarze także krzyczeli „Litwa dla Litwinów!”.

Według Wilnoteki 26-latek pracuje w jednej z gorzelni jako kierownik zmiany. Ma on już na koncie inny konflikt z prawem, który także każe wątpić w jego polską identyfikację narodową. W 2012 roku zbezcześcił Mauzoleum Matki i Serca Syna, w którym pochowano matkę Józefa Piłsudskiego oraz jego serce – na murze za mauzoleum powiesił transparent w języku litewskim z napisem skierowanym przeciw jednemu z liderów Polaków na Litwie Waldemarowi Tomaszewskiemu: „Tomaszewski, przestań szkodzić Litwie, inaczej twoje miejsce – tu!”. Zostawił także pudełko z napisem „Uwaga, bomba”. Skazano go wówczas tylko za naruszenie porządku publicznego.

CZYTAJ TAKŻE: Litwa: konserwatyści uderzają w polskie szkoły – chcą nauczania większości przedmiotów po litewsku

Kresy.pl / Wilnoteka

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply