W piątek 27. lipca ulicami Kijowa przeszły tysiące wiernych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Moskiewskiego Patriarchatu, aby uczcić 1030-rocznicę chrztu Rusi. Procesję poprowadził metropolita Kijowa i całej Ukrainy Onufry.

Obchody rozpoczęły się na Włodzimierskiej Górce od uroczystego nabożeństwa, po którym jego uczestnicy przeszli procesyjnie ulicą Hruszewskiego w stronę Ławry Peczerskiej, gdzie zaplanowano całonocne czuwanie. Jak podaje kanał 112 Ukraina, mijając pamiątkowy krzyż na ulicy Hruszewskiego pomodlono się za wszystkich zabitych podczas Euromajdanu.

Oceny organizatorów oraz ukraińskich władz odnośnie liczby wiernych, którzy wzięli udział w procesji, różnią się radykalnie. Według wydziału informacyjno-edukacyjnego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego MP ulicami Kijowa przeszło 250 tysięcy ludzi, w tym tysiące pielgrzymów z kraju i z zagranicy. Natomiast ukraińska policja doliczyła się 20 tysiąca ludzi.

Porządku w czasie uroczystości pilnowało 5 tys. policjantów. Jak poinformował szef kijowskiej policji, zatrzymano 3 osoby, które usiłowały wstrzymać kolumnę wiernych. Policja nie podała ich przynależności organizacyjnej. Przeprowadzono z nimi „profilaktyczne rozmowy”. Na nagraniach z procesji widać jedną osobę prowadzoną siłą przez funkcjonariuszy do radiowozu, wykrzykującą nacjonalistyczne hasło „Sława Ukrajini”. Według ukraińskich mediów byli to członkowie radykalnej partii Bractwo. Do innego incydentu doszło, gdy jedna z uczestniczek procesji w pobliżu siedziby rządu rozpostarła flagę Rosji. Po chwili podeszli do niej policjanci i kazali schować flagę. Poza tym dzisiejsze uroczystości przebiegły spokojnie.

Watch video!

Na sobotę zaplanowano dalszy ciąg uroczystości, w tym kolejną procesję ulicami Kijowa.

W dniach poprzedzających obchody 1030-rocznicy chrztu Rusi przez prawosławnych podlegających Moskiewskiemu Patriarchatowi w ukraińskich mediach pojawiały się sugestie, że mogą one posłużyć demonstracji politycznej. Cerkiew zapewniała, że wydarzenie będzie miało wyłącznie religijny charakter.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko: Patriarcha Konstantynopola daje zielone światło dla utworzenia zjednoczonego ukraińskiego Kościoła prawosławnego

Kresy.pl / Korresponent / 112 Ukraina / Whołos / RISU
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz