Służby prasowe ukraińskiego szefa państwa poinformowały, że prezydenci mieli rozmawiać na temat wpuszczenia na wolność ukraińskich „więźniów politycznych” znajdujących się w Rosji.

Strona ukraińska poinformowała, że chodzi m. in. o ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa. W oświadczeniu służb prasowych ukraińskiego prezydenta napisano, że Petro Poroszenko podkreślił znaczenie szybkiego uwolnienia ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji i na obszarach okupowanych. W ten sposób Kijów nazywa zaanektowany Krym i pozostające pod kontrolą separatystów tereny na wschodzie Ukrainy.

Z kolei Kreml w swoim oświadczeniu stwierdził, że obaj prezydenci omówili „wymianę więźniów” pomiędzy dwoma krajami. Szczególną uwagę udzielono kwestiom humanitarnym, w tym wymianie osób przetrzymywanych. Władimir Putin podkreślił konieczność bezzwłocznego uwolnienia rosyjskich dziennikarzy zatrzymanych na Ukrainie – zaznaczono.

ZOBACZ TAKŻE: Wielka wymiana jeńców w Donbasie: 74 Ukraińców za 306 separatystów

Wcześniej, w czwartek, prezydent Rosji twierdził, że musi poważnie rozważyć możliwość zwolnienia Sencowa. W czwartek powiedział: Sencow został zatrzymany na Krymie, nie za działalność dziennikarską, ale za planowanie aktu terrorystycznego, przygotowanie eksplozji, w której mógł zabić i zranić ludzi. Są zupełnie różne rzeczy, od tych o których mówimy (w kontekście wymiany więźniów – red.). Są różne i nieporównywalne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Putin zasugerował wtedy, że może nie dojść do wymiany Sencowa za rosyjskiego dziennikarza – Cyryla Wyszyńskiego, ponieważ waga zarzutów jest nieporównywalna. Dodał, że Wyszyński został zatrzymany przez Ukraińców za działalność dziennikarską.

Kresy.pl / interia.pl / unian.info

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    To nadzwyczajny news,że Żyd Walcman-Poroszenko,pierwszy z korupcyjnych oligarchów podległej i uległej mu upadliny mizdrzy się służalstwo wobec wielkiego Putina.Przecież to nie banderowska upadlina-ale co tam,banderpropaganda naświetli to jako klęskę Putina ,wobec mizdrzenia się Poroszenki.Ten zaś zachowa dalej korupcyjne wpływy,by dalej partykularnie doić naiwną Ukrainę.