W swoim komentarzu amerykański „New York Times” stwierdza, że polski rząd „nie rozumie podstaw demokracji”, zaś UE i USA nie mogą pozwolić na dalsze ataki PiS na „fundament liberalnej demokracji”.

Według dziennika „The New York Times”,przywódcy polskiej prawicy w znacznym stopniu nie rozumieją podstaw demokracji. PiS, ignorując ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. znowelizowanej ustawy o TK, zdaniem gazety „stawia się ponad prawem w swoim marszu do władzy autorytarnej”.Ignorując przy tym apele, ostrzeżenia i opinie prawne z USA, Unii Europejskiej, międzynarodowych organizacji praw człowieka oraz od polskiej opozycji.

Podkreślono, że to Jarosław Kaczyński stoi za „nacjonalistycznym i konserwatywnym”programem rządu, zaś kryzys w Polsce jest dowodem jego „nieliberalnego poglądu na demokrację”. Porównano go przy tym do „jego przyjaciela”,premiera Węgier Viktora Orbana, gdyż obaj mają podzielać pogląd, że mogą ignorować wszelkie systemowe hamulce ograniczające władze rządu.

„New York Times” przypuszcza, że polski rząd zignoruje opinię Komisji Weneckiej w sprawie TK, czego nie przewiduje polska konstytucja. „Jednak UE i USA nie mogą na to pozwolić. Odmowa respektowania orzeczenia przez Kaczyńskiego to niedopuszczalny atak na fundament liberalnej demokracji”– czytamy w dzienniku.

„Komisja Europejska powinna oświadczyć, że PiS przekroczył czerwoną linię”– wzywa gazeta zaznaczając, że odebranie Polsce prawa głosu może być trudne z uwagi na prawdopodobne weto ze strony Budapesztu.

„Polska od dawna uważa Amerykę za bliskiego sojusznika i jedyny realny bastion przeciwko Rosji”– uważa NYT dodają, że Polsce zależy na stałej obecności wojsk NATO na swoim terytorium. „Mocny sygnał z Waszyngtonu mógłby teraz odnieść pewien efekt”– czytamy w zakończeniu.

Nytimes.com / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. leszek1
  leszek1 :

  Nic tak nie rozzuchwala zydowskiej bezczelnosci jak bezkarnosc. Widac przygotowania do obalenia kolejnego rzadu. Tym razem ma to byc rzad Rzeczypospolitej. Trzeba natychmiast uzbroic spoleczenstwo, a przede wszystkim uswiadomic ludzi o tym realnym zagrozeniu.

 2. mp
  mp :

  NEW JORK TAJMS żydowska padlina dla Hambuegerów MOŻE NAM ZROBIĆ LASKĘ.Spokojnie trzeba zdobyć broń legalnie lub mniej,bo żydy szykują prowokację.PIS nasz robi flankę i ściaga obce wojsko,a to zdrada.Macierewicz jedną reką bredzi fajnie o żolnierzach wyklętych a drugą zaprasza wojska okupacyjne zapewniając im eksterytorialność.Duda prez.niech sobie zapali jakąś pierdoloną chanukę z SEKTĄ CHABAD LUBAWICZ,i jeszcze jedna narty OWSIAKOWI NIECH DA

 3. fiesta
  fiesta :

  Zydowska gazeta NYT (kontrolowana przez zydowska rodzine Sulzberger od 1896r) to jeden z glownych osrodkow zydowskiej propagandy w USA, ktory sluzy do urabiania opinii publicznej.
  Po pierwsze, PiS nie jest partia prawicowa, ale socjalistyczna i generalnie uzalezniona od dyrektyw z Waszyngtonu, Tel-Awiwu i Brukseli.
  Po drugie, jesli uznamy bandytyzm Izraela w Palestynie i bandytyzm USA w Afryce za „podstawe demokracji”, to faktycznie Polska nie jest krajem „demokratycznym”.
  Po trzecie, ingerencja USA w sprawy Polski nazywa sie pchaniem nosa w nieswoje sprawy i nosi znamiona dyktatury – podobnie zachowuje sie pismak z zydowskiej gazey NYT, ktory dyktuje Polsce co wolno, a czego nie wolno i takiemu zydowskiemu malpiszonowi trzeba od razu powiedziec, zeby SPIERDALAL NA DRZEWO.
  Po czwarte, USA moze robic u siebie co chce: nielegalnie podsluchiwac rozmowy telefoniczne, zakladac tajne wiezienia, truc Amerykanow zywnoscia GMO i szczepionkami, okradac amerykanskiego podatnika na miliardy dolarow, oklamywac spoleczenstwo amerykanskie etc i Polska nie miesza sie to tamtego bagna.
  Po piate, zydowski NYT bierze udzial w realizacji planow JWO (Jew World Order – zydowskiego porzadku swiata) zwany potocznie jako NWO (New World Order – nowy porzadek swiata) i polega to na atakach propagandowych na wszystko co moralne, etyczne i normalne, a wspieranie wszystkiego co prowadzi do zepsucia moralnego, zawartego w pojeciu „liberalna demokracja”.
  Polacy nie moga pozwolic na to, zeby zydowskie koczowniki plemienne z USA lub jakiegokolwiek innego panstwa na swiecie oraz z zydowskich organizacji miedzynarodowych i zydowskich pismidel propagandowych jak np. NYT straszyly lub grozily Polsce i Polakom, ze jesli nie spelnia zadan gnid zydowskich to Polska i Polacy beda upokarzani na arenie miedzynarodowej lub Polske spotka „nieszczescie”.
  ZYDY ODPIERDOLCIE SIE OD POLSKI I POLAKOW ! (Jews FUCK OFF from Poland and Polish people !).