W „Monitorze Węgierskim” opublikowano dekret rządu premiera Orbana uniemożliwiający od przyszłego roku  przeprowadzanie naboru na studia gender (gender studies). – podał we wtorek portal Radia Maryja.

Dekret reguluje kwalifikacje, które można zdobywać w węgierskim szkolnictwie wyższym od 2019 roku. Studia gender nie znalazły się w nowym spisie. Zapisano w nim, że „naukę (…) będą mogli kontynuować studenci przyjęci na studia magisterskie nauk o płciach społecznych najpóźniej w procesie rekrutacyjnym 2018 r.”

Zmiany dotkną dwóch uniwersytetów – ELTE, największego państwowego uniwersytetu na Węgrzech oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (Central European University – CEU) ufundowanego przez George’a Sorosa.

Zdaniem węgierskich władz gender studies należy traktować nie jak naukę, lecz jak ideologię, podobnie jak marksizm czy leninizm.

Przypomnijmy, że w sierpniu br. węgierskie ministerstwo zasobów ludzkich (EMMI) oświadczyło, że obecnie na węgierskim rynku pracy nie ma zapotrzebowania na absolwentów kierunków gender studies. EMMI dodało, że zajęcia z gender studies są nieracjonalne z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ nie dostarczają użytecznej wiedzy, lecz służą innym interesom. Ministerstwo uważało, że kierunki gender zabierają studentów innym kierunkom i szkodzą stabilności ekonomicznej uniwersytetów. EMMI wysłało wówczas węgierskim uczelniom do zaopiniowania projekt zmian w przepisach zakładający wprowadzenie zakazu zajęć z dziedziny gender studies.

Jak pisał w sierpniu Hungary Journal, plany węgierskiego rządu obejmą tylko studia kończące się otrzymaniem węgierskiego stopnia naukowego. Na Węgrzech są również uczelnie oferujące amerykańskie stopnie naukowe i zmiana w przepisach miała ich nie dotyczyć.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Orbán wzywa do odrzucenia multikulturalizmu i liberalizmu

Kresy.pl / radiomaryja.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz