W „Monitorze Węgierskim” opublikowano dekret rządu premiera Orbana uniemożliwiający od przyszłego roku  przeprowadzanie naboru na studia gender (gender studies). – podał we wtorek portal Radia Maryja.

Dekret reguluje kwalifikacje, które można zdobywać w węgierskim szkolnictwie wyższym od 2019 roku. Studia gender nie znalazły się w nowym spisie. Zapisano w nim, że „naukę (…) będą mogli kontynuować studenci przyjęci na studia magisterskie nauk o płciach społecznych najpóźniej w procesie rekrutacyjnym 2018 r.”

Zmiany dotkną dwóch uniwersytetów – ELTE, największego państwowego uniwersytetu na Węgrzech oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (Central European University – CEU) ufundowanego przez George’a Sorosa.

Zdaniem węgierskich władz gender studies należy traktować nie jak naukę, lecz jak ideologię, podobnie jak marksizm czy leninizm.

Przypomnijmy, że w sierpniu br. węgierskie ministerstwo zasobów ludzkich (EMMI) oświadczyło, że obecnie na węgierskim rynku pracy nie ma zapotrzebowania na absolwentów kierunków gender studies. EMMI dodało, że zajęcia z gender studies są nieracjonalne z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ nie dostarczają użytecznej wiedzy, lecz służą innym interesom. Ministerstwo uważało, że kierunki gender zabierają studentów innym kierunkom i szkodzą stabilności ekonomicznej uniwersytetów. EMMI wysłało wówczas węgierskim uczelniom do zaopiniowania projekt zmian w przepisach zakładający wprowadzenie zakazu zajęć z dziedziny gender studies.

Jak pisał w sierpniu Hungary Journal, plany węgierskiego rządu obejmą tylko studia kończące się otrzymaniem węgierskiego stopnia naukowego. Na Węgrzech są również uczelnie oferujące amerykańskie stopnie naukowe i zmiana w przepisach miała ich nie dotyczyć.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Orbán wzywa do odrzucenia multikulturalizmu i liberalizmu

Kresy.pl / radiomaryja.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz