Rząd Orbana chce zakazać gender studies

Uważane za pseudonaukę gender studies mogą zniknąć z węgierskich uniwersytetów.

Na początku tego tygodnia węgierskie uniwersytety otrzymały do zaopiniowania z ministerstwa zasobów ludzkich (EMMI) projekt zmian w przepisach zakładający wprowadzenie zakazu zajęć z dziedziny gender studies – podaje Hungary Journal powołując się na czwartkowy artykuł na portalu HVG.hu. Na wydanie opinii uczelnie dostały 24 godziny.

Węgierskie ministerstwo przekazało HVG.hu, że obecnie na węgierskim rynku pracy nie ma zapotrzebowania na absolwentów kierunków gender studies. EMMI dodało, że zajęcia z gender studies są nieracjonalne z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ nie dostarczają użytecznej wiedzy, lecz służą innym interesom. Ministerstwo uważa, że kierunki gender zabierają studentów innym kierunkom i szkodzą stabilności ekonomicznej uniwersytetów.

Jak stwierdza HVG.hu, proponowane zmiany dotkną dwóch uniwersytetów – ELTE, największego państwoweto uniwersytetu na Węgrzech oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (Central European University – CEU) ufundowanego przez George’a Sorosa.

Jeśli poprawka wejdzie w życie, będzie to oznaczać, że nikt nie będzie mógł studiować gender studies na Węgrzech i uzyskać stopień naukowy w tej dziedzinie. HVG.hu zauważa, że CEU oferuje zarówno stopnie naukowe węgierskie, jak i amerykańskie. Zmiana nie będzie miała wpływu na te drugie. – pisze Hungary Journal.

Węgierski portal zauważa, że władze Węgier krytykują gender studies uważając je za ideologię a nie naukę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Orbán wzywa do odrzucenia multikulturalizmu i liberalizmu

Kresy.pl / Hungary Journal
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz