Zdaniem szefa MSZ Radosława Sikorskiego Polska może „zajmować się przeszłością” bez możliwości jej zmiany, albo budować przyszłość wspólnie z Ukraińcami. „Ja wolę to drugie podeście” - zaznaczył.

Jak pisaliśmy, minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba został zapytany w środę na wydarzeniu Campus Polska o to, kiedy Polska będzie mogła przeprowadzić ekshumacje ofiar mordów na Wołyniu. Odpowiadając, relatywizował kwestię ekshumacji i pochówku ofiar rzezi wołyńskiej, zasłaniając się Operacją „Wisła”. Następnie powiedział, że grzebanie w historii osłabi relacje polsko-ukraińskie.

Telegram

Twórca Vkontakte i Telegramu usłyszał przed francuskim sądem sześć zarzutów związanych z przestępczymi praktykami dokonywanymi za pomocą jednego z tych serwisów.

W środę sąd zadecydował o zwolnieniu Pawła Durowa za kaucją w wysokości 5 milionów euro. Ma on zakaz opuszczania Francji i musi meldować się na posterunku policji dwa razy w tygodniu, zrelacjonował potal Politico. Zarzuty obejmują współudział w zarządzaniu platformą internetową „w celu umożliwiania nielegalnej transakcji zorganizowanej grupie” i odmowę współpracy z organami ścigania, paryska prokuratura w poinformowała w środowym komunikacie prasowym.

Durow został również oskarżony o „współudział w przestępstwach udostępniania bez uzasadnionego powodu programu lub danych przeznaczonych do zorganizowanej dystrybucji obrazów nieletnich prezentujących pornografię dziecięcą, handku narkotykami”. Sędzia zbada teraz zarzuty, które mogą zostać wycofane na późniejszym etapie.

Ukraina przygotowuje swoją odpowiedź na rosyjski zmasowany ostrzał - oświadczył ukraiński minister obrony Rustem Umierow. Wspomniał o broni własnej produkcji. Zaapelował też do partnerów, aby znieśli ograniczenia na korzystanie z podarowanej Ukrainie broni.

Ukraiński minister obrony odniósł się do zmasowanego rosyjskiego ataku, który miał miejsce w nocy z niedzieli na poniedziałek. "Zeszłej nocy Rosja ponownie uderzyła w nasze miasta. Cywile zostali ranni, domy zniszczone, a infrastruktura krytyczna uszkodzona" - napisał Umierow na Facebooku.

"Po raz kolejny dowodzi to, że aby wygrać, potrzebujemy zdolności dalekiego zasięgu i zniesienia ograniczeń dotyczących ataków na cele wojskowe wroga. Ukraina przygotowuje swoją odpowiedź, broń własnej produkcji" - kontynuował.

Warszawska Prokuratura Okręgowa powierzyła CBA prowadzenie śledztwa w sprawie nieprawidłowości w spółce PKP Cargo. Chodzi o wykonanie decyzji ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie transportu węgla i powstałe w ten sposób szkody, które oszacowano na setki milionów złotych.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała o sprawie we wtorek. "Prokuratura Okręgowa w Warszawie powierzyła Delegaturze CBA w Warszawie prowadzenie śledztwa w sprawie nieprawidłowości w PKP Cargo S.A., w związku z wykonywaniem decyzji Prezesa Rady Ministrów z 2022 r. w sprawie transportu węgla, co spowodowało szkodę 376,3 mln zł" - podano w komunikacie na platformie X.

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczyna w czwartek wizytę w Belgradzie. Ma nadzieję zapewnić swojemu przemysłowi zbrojeniowemu kontrakt na dostarczenie Serbii myśliwców Rafale.

Oczekuje się, że Francja i Serbia podpiszą wartą miliardy euro umowę na dostawę myśliwców właśnie w czasie wizyty prezydenta tej pierwszej, podała telewizja France24. Nadzieję na podpisanie kontraktu wyraził, wobec agencji AFP, sam prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Jednak umowa ta będzie jednym z kilku dokumentów jakie mają zostać podpisane podczas wizyty. „Są tysiące rzeczy, które będziemy musieli jutro omówić. Jest wiele memorandów i wiele umów, które podpiszemy jutro”.

„Uważam, że zakończymy wszystko pomyślnie w kwestii naszej współpracy wojskowo-technicznej, co oznacza, że ​​Serbia może zostać członkiem "Klubu Rafale", co jest ogromnym, ogromnym kontraktem” - powiedział serbski prezydent, co zdaje się przesądzać, iż kontrakt zostanie zawarty. Jednak anonimowe źródło w administracji prezydenta Francji przekazało, że ciąglę jeszcze trwają „intensywne dyskusje” i porozumienie trzeba będzie ustalić ostatecznie już podczas wizyty Macrona.

banków

Obywatele Ukrainy, którzy mieszkają w Polsce, mają trudności związane z uzyskaniem nowych paszportów, co ma związek z nowymi ukraińskimi przepisami. Okazuje się, że pomaga im polski Rzecznik Praw Obywatelskich.

Nowe ukraińskie przepisy nakładają szereg obowiązków na Ukraińców w wieku od 18 do 60 lat, obejmujących zarówno osoby przebywające w kraju, jak i za granicą. "Postanowienie to w praktyce uniemożliwia uzyskanie nowych paszportów w zagranicznych punktach paszportowych bez powrotu do Ukrainy. Co więcej, nawet jeśli wniosek o paszport zostanie złożony w Polsce, odbiór dokumentu możliwy jest wyłącznie na terenie Ukrainy" - zwracał uwagę w poniedziałek serwis Ukrainian in Poland.

Wyjątek stanowią wnioski złożone przed wejściem w życie postanowienia, czyli przed 26 kwietnia 2024 roku. "Jednak dla osób, które wniosku nie złożyły na czas, brak ważnego paszportu staje się poważnym problemem, zwłaszcza jeśli potrzebują go do podróży poza Polskę. Choć ich pobyt na terytorium Polski pozostaje legalny do 30 września 2025 roku, brak paszportu uniemożliwia im podróżowanie oraz załatwianie wielu formalności" - czytamy.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 50 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
6%