W nadchodzących latach, wszystkie dywizje arktyczne Floty Północnej będą wyposażone w rakiety systemu S-400 – poinformował w poniedziałek dowódca Floty, wiceadmirał Aleksander Moisejew.

Celem jest utworzenie „kopuły” obrony przeciwlotniczej nad częścią Arktyki kontrolowanej przez Rosję. System umożliwia zwalczanie zarówno samolotów, jak i wrogich pocisków manewrujących.

Czytaj więcej: Rosja tworzy w Arktyce nowy szlak transportowy

„Sprzęt będzie stanowić nowe uzbrojenie dla niektórych jednostek, a także wymieni starsze wyposażenie. W tym roku pułk obrony przeciwlotniczej na Nowej Ziemi został wyposażony w system S-400” – cytuje słowa Moisejewa RIA Novosti. Rosyjski wojskowy poinformował także o manewrach prowadzonych na Oceanie Arktycznym.

Informacje o wyposażeniu pułku obrony przeciwlotniczej w rakiety S-400 podano we wrześniu tego roku. Wcześniej jednostka dysponowała starszymi rakietami typu S-300.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nawiązując do uzbrojenia jednostek na Nowej Ziemi Aleksander Moisejew dodał, że „udział nowego sprzętu wynosi średnio ok. 60%”, a w przypadku „niektórych typów uzbrojenia”, takich jak pojazdy opancerzone, „znacznie przewyższa te liczby”.

Ocean Arktyczny zyskuje coraz większe znacznie wraz ocieplaniem się klimatu i topnieniem pokrywy lodowej na biegunie. Może to uwolnić akwen dla handlu ale też działań wojskowych. W dodatku pod dnem Oceanu Arktycznego mogą znajdować się znaczne zasoby ropy naftowej, gazu ziemnego i innych minerałów. Z tych powodów Rosja stara się umocnić swoje pozycje w Arktyce.

S-400 „Triumf” to system rakietowy czwartej generacji typu ziemia-powietrze, umożliwiający zwalczanie samolotów, pocisków manewrujących i rakietowych pocisków balistycznych. Maksymalny zasięg rakiet wynosi 400 km.

Czytaj także: Rosyjskie media: w 2020 r. możliwa następna umowa z Turcją ws. rakiet S-400

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / RIA Novosti
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz