Rosjanie ćwiczą na Oceanie Arktycznym

Już po raz ósmy konwój rosyjskiej Flory Północnej przeprowadził daleki rejs na wodach Oceanu Arktycznego, którego znacznie strategiczne rośnie.

O operacji Floty Północnej poinformował dziennikarzy wiceadmirał Aleksandr Moisiejew. „W 2019 roku Flota Północna działała aktywnie w Arktyce. Oddział okrętów bojowych i statków wsparcia przeprowadził ósmy w kolejności daleki rejs po morzach Północnego Oceanu Lodowatego. On stał jednym z największych według skali wykonywanych zadań i trwał przez dwa miesiące. W tym czasie okręty przebyły 5,6 tys. mil morskich” – słowa dowódcy zacytowała w niedzielę rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Konwój miał przepływać koło Nowej Ziemi, Ziemi Północnej oraz Ziemi Franciszka Józefa. Okręty przeprowadziły w tym czasie 10 ćwiczeń. Okręty ćwiczyły zabezpieczanie morskiej drogi północnej. W ramach ćwiczeń współpracowano ze Służbą Pograniczną oraz wysadzano desanty.

W skład zespołu który ćwiczył na Oceanie Arktycznym wchodziły okręty: niszczyciel Wiceadmirał Kułakow, okręty desantowe Admirał Aleksandr Otrakowskij i Kondopoga, okręt ratunkowo-holowniczy Pamir, tankowiec Siergiej Osipow, łodołamacz Ilia Muromiec.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Ocean Arktyczny zyskuje coraz większe znacznie wraz ocieplaniem się klimatu i topnieniem pokrywy lodowej na biegunie. Może to uwolnić akwen dla handlu ale też działań wojskowych. W dodatku pod dnem Oceanu Arktycznego mogą znajdować się znaczne zasoby ropy naftowej, gazu ziemnego i innych minerałów. Z tych powodów Rosja stara się umocnić swoje pozycje w Arktyce.

Czytaj więcej: Rosja tworzy w Arktyce nowy szlak transportowy

ria.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz