Rosjanie ćwiczą na Oceanie Arktycznym

Już po raz ósmy konwój rosyjskiej Flory Północnej przeprowadził daleki rejs na wodach Oceanu Arktycznego, którego znacznie strategiczne rośnie.

O operacji Floty Północnej poinformował dziennikarzy wiceadmirał Aleksandr Moisiejew. „W 2019 roku Flota Północna działała aktywnie w Arktyce. Oddział okrętów bojowych i statków wsparcia przeprowadził ósmy w kolejności daleki rejs po morzach Północnego Oceanu Lodowatego. On stał jednym z największych według skali wykonywanych zadań i trwał przez dwa miesiące. W tym czasie okręty przebyły 5,6 tys. mil morskich” – słowa dowódcy zacytowała w niedzielę rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Konwój miał przepływać koło Nowej Ziemi, Ziemi Północnej oraz Ziemi Franciszka Józefa. Okręty przeprowadziły w tym czasie 10 ćwiczeń. Okręty ćwiczyły zabezpieczanie morskiej drogi północnej. W ramach ćwiczeń współpracowano ze Służbą Pograniczną oraz wysadzano desanty.

W skład zespołu który ćwiczył na Oceanie Arktycznym wchodziły okręty: niszczyciel Wiceadmirał Kułakow, okręty desantowe Admirał Aleksandr Otrakowskij i Kondopoga, okręt ratunkowo-holowniczy Pamir, tankowiec Siergiej Osipow, łodołamacz Ilia Muromiec.

Ocean Arktyczny zyskuje coraz większe znacznie wraz ocieplaniem się klimatu i topnieniem pokrywy lodowej na biegunie. Może to uwolnić akwen dla handlu ale też działań wojskowych. W dodatku pod dnem Oceanu Arktycznego mogą znajdować się znaczne zasoby ropy naftowej, gazu ziemnego i innych minerałów. Z tych powodów Rosja stara się umocnić swoje pozycje w Arktyce.

Czytaj więcej: Rosja tworzy w Arktyce nowy szlak transportowy

ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz