Siły rosyjskiej Floty Północnej oraz zgrupowania arktycznego rozpoczęły manewry na arktycznym Morzu Barentsa – podała agencja TASS w środę. Ćwiczenia będą miały miejsce także na poligonach lądowych w Obwodzie Murmańskim. Bierze w nich udział około 30 okrętów, 20 samolotów i 1200 rosyjskich wojskowych.

Okręty bojowe i jednostki pomocnicze Floty Północnej wypłynęły na Morze Barentsa w ramach ćwiczeń z Arktycznym Zgrupowaniem Ekspedycyjnym – agencja TASS cytuje komunikat biura prasowego rosyjskich sił zbrojnych. W ćwiczeniach bierze udział około 30 okrętów, 20 samolotów i 1200 rosyjskich wojskowych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7789.32 PLN    (35.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Większość manewrów odbędzie się na wodach Morza Barentsa. Rosyjska marynarka ma przećwiczyć zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa szlaków morskich i obszarów morskiej aktywności gospodarczej Rosji – wskazano w oświadczeniu. Ćwiczenia będą miały miejsce także na poligonach lądowych w Obwodzie Murmańskim.

W manewrach wezmą udział m.in.: krążownik lotniczy Admirał Gorszkow, niszczyciel rakietowy Siewieromorsk, okręt desantowy Iwan Grien, okręty podwodne, inne jednostki wodne oraz samoloty i śmigłowce Floty Północnej.

Rosja ogłosiła w ubiegłym tygodniu, że rosyjska marynarka wojenna zorganizuje w tym miesiącu, a następnie w kolejnym, rozległy zestaw manewrów obejmujących wszystkie swoje floty, od Pacyfiku po Atlantyk. Ćwiczenia odbędą się na morzach bezpośrednio sąsiadujących z Rosją, a także będą obejmować manewry na Morzu Śródziemnym, Morzu Północnym, Morzu Ochockim, północno-wschodnim Oceanie Atlantyckim i Pacyfiku.

Manewry na Morzu Śródziemnym zapowiedziało również NATO. Grupy uderzeniowe lotniskowców USA, Francji i Włoch mają przeprowadzić manewry we wschodniej części Morza Śródziemnego. Ćwiczenia mają odbyć się na przełomie lutego i marca bieżącego roku.

Strona rosyjska poinformowała także o planowanych ćwiczeniach okrętów wojennych u wybrzeży Irlandii. Mają odbyć się w przyszłym miesiącu. Dublin wyraził w związku z tym swoje obawy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Agencja TASS podała w poniedziałek, że na Morze Bałtyckie wypłynęło z baz 20 okrętów Floty Bałtyckiej. Będą prowadzić ćwiczenia.

Dwie grupy bojowe lotniskowców – brytyjska i amerykańska – na czele z lotniskowcami HMS Prince of Wales i USS Harry S. Truman wezmą udział w międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych Cold Response 2022. Jednostki wezmą udział w manewrach Sojuszu Północnoatlantyckiego na wodach w pobliżu Norwegii. Ćwiczenia rozpoczną się w marcu br.

W ubiegłą środę sześć rosyjskich okrętów desantowych przepłynęło kanałem La Manche. W związku z tym pojawiły się spekulacje sugerujące, że mogą wziąć udział w ewentualnej inwazji na Ukrainę. Zauważono trzy okręty Floty Bałtyckiej Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej: Korolew, Mińsk i Kaliningrad. Za nimi podążały okręty Floty Północnej: Oleniegorskij Gorniak, Piotr Morgunow i Georgii Pubedunosets.

tass.com / reuters.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz