Grupy uderzeniowe lotniskowców USA, Francji i Włoch mają przeprowadzić manewry we wschodniej części Morza Śródziemnego. Ćwiczenia mają odbyć się na przełomie lutego i marca bieżącego roku. Manewry w tym regionie zapowiedziała także Rosja.

Francuski lotniskowiec marynarki wojennej “Charles de Gaulle” i jego grupa uderzeniowa (CSG) wypłyną na początku lutego na misję “Mission Clemenceau 22”. Francuska CSG będzie prowadzić „operację trzech lotniskowców”, w której wezmą udział grupy uderzeniowe lotniskowców Cavour włoskiej marynarki wojennej oraz USS Harry S. Truman marynarki wojennej USA – podał portal Naval News w czwartek. Manewry mają odbyć się na przełomie lutego i marca bieżącego roku.

Podczas briefingu prasowego, który odbył się w czwartek w siedzibie francuskiego resortu obrony, kontradmirał Boidevezi wyjaśnił, że misja Clemenceau 22 będzie koncentrować się na regionie Morza Śródziemnego, ale część jednostek (fregata i niektóre myśliwce) zostaną również rozmieszczone na Morzu Czarnym.

Francuska CSG będzie początkowo  prowadziła manewry z włoską marynarką wojenną i lotniskowcem ITS Cavour, a także włoskimi myśliwcami F-35B. We wschodniej części Morza Śródziemnego oba lotniskowce spotkają się z USS Harry S. Truman. Przeprowadzą następnie “operację trzech lotniskowców”. Francuska CSG będzie prowadzić dodatkowe działania z amerykańską grupą. W drodze powrotnej francuska CSG popłynie na Adriatyk.

“Ze względu na politykę bezpieczeństwa operacyjnego Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych nie komentujemy przyszłych operacji. Rozmieszczenia mają charakter dynamiczny, ale siły morskie USA rutynowo działają z sojusznikami i partnerami zgodnie z prawem międzynarodowym wspierającym bezpieczeństwo morskie w obszarze działania 6. Floty Stanów Zjednoczonych” – oświadczył rzecznik 6. Floty w rozmowie z Naval News.

W skład francuskiej grupy uderzeniowej wejdą: amerykański niszczyciel klasy Arleigh Burke USS Ross (DDG 71), hiszpańska fregata klasy Juan de Borbon (F102), grecka fregata, która nie została jeszcze nazwana, okręt podwodny greckiej marynarki wojennej (także nie został jeszcze nazwany), a także belgijski śmigłowiec NH90 NFH.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosja ogłosiła w czwartek, że marynarka wojenna zorganizuje w tym i kolejnym miesiącu rozległy zestaw manewrów obejmujących wszystkie swoje floty, od Pacyfiku po Atlantyk. Ćwiczenia odbędą się na morzach bezpośrednio sąsiadujących z Rosją, a także będą obejmować manewry na Morzu Śródziemnym, Morzu Północnym, Morzu Ochockim, północno-wschodnim Oceanie Atlantyckim i Pacyfiku.

W pierwszej połowie stycznia informowaliśmy, że dwie grupy bojowe lotniskowców – brytyjska i amerykańska – na czele z lotniskowcami HMS Prince of Wales i USS Harry S. Truman wezmą udział w międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych Cold Response 2022. Jednostki wezmą udział w manewrach Sojuszu Północnoatlantyckiego na wodach w pobliżu Norwegii. Ćwiczenia rozpoczną się w marcu br.

W połowie stycznia br. rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o rozpoczęciu niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej jednostek wojskowych Wschodniego Okręgu Wojskowego. Odbywa się on w ramach przygotowań do wielkich manewrów strategiczno-dowódczo-sztabowych Wostok 2022.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czwartek podawaliśmy, że na Białoruś przybyły pierwsze jednostki Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej biorące udział w ćwiczeniach sił reagowania Państwa Związkowego Rosji i Białorusi.

Z kolei w lutym odbędą się wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Rosja i Białoruś przećwiczą „konfrontację z Polską, krajami bałtyckimi i Ukrainą”.

navalnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply