Rosyjskie okręty wojenne wypłynęły na Bałtyk

Na Morze Bałtyckie miało wypłynąć z baz 20 okrętów Floty Bałtyckiej. Będą prowadzić ćwiczenia.

Informację o dyslokacji jednostek Floty Bałtyckiej podał w poniedziałek portal Onet za rosyjską agencją informacyjną TASS. Według tej ostatniej okręty mają na poszczególnych miejscach ćwiczyć obronę przed atakiem ze strony jednostek nawodnych i samolotów, a także rozminowywanie akwenu.

Onet przypomniał, że manewry rosyjskich jednostek na Bałtyku są elementem znacznie szerszych działań rosyjskiej marynarki wojennej. Jeszcze w zeszłym tygodniu rosyjskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało rozpoczęcie ćwiczeń przez 140 okrętów, 60 samolotów oraz 60 tys. żołnierzy tego rodzaju broni. Odbędą się one, poza Bałtykiem, także na Morzu Czarnym i Śródziemnym oraz na otwartym Oceanie Atlantyckim i Spokojnym.

Pod koniec listopada br. minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba oświadczył, że u jej granic znajduje się ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy. „Rosja rozlokowała liczne wojskowe ugrupowania w regionach w pobliżu granicy państwowej Ukrainy. Obejmują one czołgi, artylerię, siły powietrzne i morskie. Znajduje się tam ponad 40 batalionowych grup taktycznych, w skład których wchodzi 115 tys. wojskowych” – powiedział Kuleba.

21 listopada br. naczelnik głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryło Budanow w rozmowie z portalem Military Times oświadczył, że informacje ukraińskiego wywiadu wskazują, że na początku 2022 roku Rosja planuje zaatakować Ukrainę „z kilku kierunków”.

Podawaliśmy, że minister spraw zagranicznych Rosji powiedział, że to USA odpowiadają za wzrost napięć u jej granic. „To, że Stany Zjednoczone obłożyły nas ze wszystkich stron swoimi bazami wojskowymi – to już fakty, które są chyba znane każdemu uczniowi, tym niemniej nadal pompuje się tę histerię” – w ten sposób Siergiej Ławrow skomentował dyskusje zachodnich polityków i wojskowych na temat koncentracji rosyjskich oddziałów u granic Ukrainy.

Zobacz także: Władze USA rozważają odłączenie Rosji od systemu SWIFT

onet.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz