Rosyjskie Siły Powietrzne i Kosmiczne w 2021 roku uzbroją pierwszy pułk w systemy przeciwlotnicze S-350 Vityaz, a także otrzymają dwa nowe pułkowe zestawy S-400. Poinformowała o tym 9 stycznia służba prasowa rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

„W 2021 roku Siły Powietrzne planują wprowadzić do służby dwa pułkowe zestawy S-400 Triumf i 18 przeciwlotniczych zestawów rakietowych Pancyr-S. Ponadto planowane jest przezbrojenie pierwszego pułku w najnowszy zestaw rakiet przeciwlotniczych S-350 Vityaz” – głosi komunikat.

Jak pisaliśmy w czerwcu ubiegłego roku, wprowadzanie systemów rakietowych S-350 do rosyjskiej armii ma być odpowiedzią na zmiany w nowoczesnym sposobie prowadzenia wojny. Regularne armie, powstańcy i terroryści operują dziś dronami i pociskami balistycznymi, a wojsko musi mieć środki do obrony. Jednocześnie wszystkie tradycyjne zagrożenia powietrzne pozostają wciąż w mocy. W ten sposób decydująca staje się uniwersalna obrona powietrzna i przeciwrakietowa. System średniego zasięgu S-350 ma pełnić taką właśnie rolę.

Projektant Ałmaz-Antiej może sprzedawać systemy S-350 zagranicznym klientom, jednak eksport S-350 będzie możliwy dopiero po pełnym uzbrojeniu rosyjskich sił zbrojnych. Program zbrojeniowy na lata 2018-2027 przewiduje dostawy 12 batalionów S-350.

Pociski dla S-350E zostały stworzone na podstawie rosyjskiego 9M96. Po zapoznaniu się rosyjskiego ministerstwa obrony z wyrzutniami KM-SAM, postanowiono uruchomić badania i rozwój rosyjskiej broni średniego zasięgu nowej generacji do obrony powietrznej o innej koncepcji i ulepszonych właściwościach. Ałmaz-Antiej przekazał ministerstwu obrony pierwszy zestaw S-350 w grudniu 2019 roku. W lutym 2020 roku pierwszy S-350 został dostarczony do centrum szkoleniowego Sił Powietrznych w regionie Leningradu.

W 2021 roku ma mieć miejsce przezbrojenie 24 brygady przeciwlotniczej rozmieszczonej w regionie Krasnojarska i Chakasji. S-300 zostanie zastąpiony przez S-350. Trzy lata później systemy otrzyma także pułk przeciwlotniczy w Achinsku.

Głównym trendem w obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej jest zwiększona zdolność do niszczenia szybkich celów, w tym balistycznych. S-350 ma widok celów w zakresie 360 stopni, a możliwość strzelania do wielu celów jednocześnie została znacznie zwiększona.

S-350 znacznie przewyższa S-300, ponieważ ma więcej pocisków w wyrzutni i może skutecznie odpierać uderzenia. Śledzi 48 celów i zapewnia ostrzał ośmiu aerodynamicznych lub sześciu obiektów balistycznych. S-300 może śledzić 12 celów i strzelać do sześciu. S-350 można zintegrować z jednym systemem sterowania walką i uzyskiwać wskazówki z mocniejszego radaru S-400. Aktywny szeregowy zestaw anten niezawodnie namierza cel w odległości 250 km, nawet w warunkach wojny elektronicznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

S-350 należy do rodziny zaawansowanych technicznie broni średniego i dalekiego zasięgu. Możliwość zaprojektowania i wyprodukowania ich przenosi krajowy przemysł obronny na najwyższy poziom. Kraje Europy Zachodniej mogą tworzyć taką broń tylko we współpracy. Izrael, Japonia, Korea Południowa, Indie i Chiny prowadzą takie projekty z kopią zapasową ze Stanów Zjednoczonych lub Rosji. Dwa ostatnie kraje są jedynymi niezależnymi projektantami i producentami obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego i dalekiego zasięgu.

Kresy.pl / iz.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply