Rosyjski system obrony ziemia powietrze S-400 oraz bateria przeciwlotniczego zestawu artyleryjsko-rakietowego Pancyr-S biorą udział w odbywających się w Serbii ćwiczeniach Słowiańska Tarcza 2019. Jak podało w czwartek rosyjskie ministerstwo obrony, to pierwszy przypadek wykorzystania obu systemów w ćwiczeniach poza granicami Rosji.

Dywizjon S-400 oraz bateria Pancyr-S zostały przerzucone do Serbii drogą powietrzną. Wezmą one udział w drugim etapie rosyjsko-serbskich ćwiczeń Słowiańska Tarcza. Rosyjskie systemy stacjonują w bazie lotniczej Batajnica pod Belgradem. To największe lotnisko wojskowe w Serbii.

Podczas ćwiczeń rosyjskie i serbskie jednostki obrony powietrznej wspólnie wykonają zadania polegające na wykrywaniu, śledzeniu, klasyfikowaniu i niszczeniu całego spektrum powietrznych celów umownego wroga w trakcie wykonywania wspólnego dyżuru bojowego obrony powietrznej – podało rosyjskie ministerstwo obrony.

Jak pisze PAP, pierwszy etap Słowiańskiej Tarczy odbył się we wrześniu br. na poligonie sił powietrzno-kosmicznych w obwodzie astrachańskim w Rosji. Serbscy żołnierze zostali tam przeszkoleni m.in. w obsłudze S-400 i Pancyr-S. Drugi etap odbywa się w dniach 23-29 października w Serbii.

Paweł Kandel, bałkanista z Rosyjskiej Akademii Nauk powiedział gazecie Izwiestia, że jednym z celów ćwiczeń może być demonstracja rosyjskiego uzbrojenia Serbom w celach “komercyjnych”. Według gazety we wrześniu br. deputowany serbskiego parlamentu z partii rządzącej Vladimir Dukanović mówił, iż w jego kraju są zwolennicy zakupu systemu S-400 od Rosji.

Przypomnijmy, że system S-400 zakupiły od Rosji Turcja, Chiny i Indie. Jak mówił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, Rosja sfinalizuje kontrakt do kwietnia 2020 roku.

Systemy rakietowe ziemia-powietrze S-400 Triumf (w kodzie NATO – SA-21 Growler) to najbardziej zaawansowany system broni przeciwlotniczej jaką dysponuje Rosja. Stanowi zmodyfikowaną wersję systemu S-300PMU (w kodzie NATO – SA-10C). Według źródeł rosyjskich S-400 jest w stanie niszczyć samoloty i pociski manewrujące na odległość do 400 kilometrów, a cele balistyczne o prędkości do 4,8 km/s – na dystansie do 60 kilometrów. Może niszczyć cele znajdujące się na wysokości do 30 km.

Pancyr-S jest w stanie trafiać cele w odległości do 40 kilometrów na wysokości do 15 kilometrów, przy czym prędkość celów nie powinna przekraczać 2000 metrów na sekundę.

Kresy.pl / kp.ru / iz.ru / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply