Przedstawiciel komitetu społecznego przy rosyjskim Ministerstwie Obrony twierdzi, że Rosja może dostarczyć Irakowi systemu rakietowe S-400 Triumf.

„Irak jest partnerem Rosji w dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej i FR [Federacja Rosyjska] może dostarczyć środki niezbędne dla zabezpieczenia suwerenności kraju i pewnej ochrony przestrzeni powietrznej, włączając dostawy rakiet S-400 i dostawy innych komponentów kompleksu PWO [obrony przeciw-powietrznej] takich jak Buk M3, Tor M2 i tak dalej” – powiedział członek komitetu społecznego rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Korotczenko. Jego słowa, za agencją informacyjną RIA Nowosti zacytował we wtorek portal Avia.pro.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

O chęci zakupu najnowocześniejszego rosyjskiego systemu rakiet ziemia-powietrze jeszcze w maju zeszłego roku powiedział iracki ambasador w Moskwie Hajdar Mansur Hadi, o czym informowała wówczas telewizja RBK. Jednak jak twierdzą Rosjanie pod naciskiem Amerykanów Irakijczycy zrezygnowali z zabiegów o nabycie S-400. Obecna deklaracja pada jednak z Moskwy w warunkach znacznego pogorszenia się relacji iracko-amerykańskich po zabójstwie ważnego irańskiego generała – Ghasema Solejmaniego oraz zastępcy dowódcy szyickiej milicji wchodzącej w skład irackiej armii przez siły zbrojne USA.

W niedzielę iracki parlament, w odpowiedzi na amerykański atak wycofanie mandatu siłom amerykańskim i ich sojusznikom do przebywania na terytorium Iraku. Amerykanie odmawiają jednak podporządkowania się prawu międzynarodowemu i spełnienia decyzji władz Iraku. Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo stwierdził, że Amerykanie nie wycofają się z Iraku, zaś prezydent Donald Tump stwierdził, że amerykańscy żołnierze wyjadą tylko po tym gdy irackie władze zapłacą USA „miliardy” jakie Amerykanie mieli zainwestować w swoje bliskowschodnie instalacje w tym państwie. Brak planów wycofania amerykańskich sił z Iraku potwierdził w poniedziałek wieczorem sekretarz obrony USA Marka Esper i to mimo wcześniejszego listu generała dowodzącego siłami amerykańskimi w Iraku zapowiadającego ruchy amerykańskich wojsk.

W poniedziałek premier Iraku przyjął ambasadora Chin Zhanga Tao, który zadeklarował, że Pekin jest gotowy do udzielenia Irakijczykom wsparcia wojskowego.

S-400 to najnowocześniejszy rosyjski system rakietowy ziemia-powietrze. Rosjanie eksportują go tylko do państw z którymi stosunki traktują priorytetowo jak Chiny, Indie czy Turcja. Iranowi Moskwa zgodziła się sprzedać jedynie starsze wyrzutnie S-300.

avia.pro/rbc.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz