Przedstawiciel komitetu społecznego przy rosyjskim Ministerstwie Obrony twierdzi, że Rosja może dostarczyć Irakowi systemu rakietowe S-400 Triumf.

„Irak jest partnerem Rosji w dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej i FR [Federacja Rosyjska] może dostarczyć środki niezbędne dla zabezpieczenia suwerenności kraju i pewnej ochrony przestrzeni powietrznej, włączając dostawy rakiet S-400 i dostawy innych komponentów kompleksu PWO [obrony przeciw-powietrznej] takich jak Buk M3, Tor M2 i tak dalej” – powiedział członek komitetu społecznego rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Korotczenko. Jego słowa, za agencją informacyjną RIA Nowosti zacytował we wtorek portal Avia.pro.

O chęci zakupu najnowocześniejszego rosyjskiego systemu rakiet ziemia-powietrze jeszcze w maju zeszłego roku powiedział iracki ambasador w Moskwie Hajdar Mansur Hadi, o czym informowała wówczas telewizja RBK. Jednak jak twierdzą Rosjanie pod naciskiem Amerykanów Irakijczycy zrezygnowali z zabiegów o nabycie S-400. Obecna deklaracja pada jednak z Moskwy w warunkach znacznego pogorszenia się relacji iracko-amerykańskich po zabójstwie ważnego irańskiego generała – Ghasema Solejmaniego oraz zastępcy dowódcy szyickiej milicji wchodzącej w skład irackiej armii przez siły zbrojne USA.

W niedzielę iracki parlament, w odpowiedzi na amerykański atak wycofanie mandatu siłom amerykańskim i ich sojusznikom do przebywania na terytorium Iraku. Amerykanie odmawiają jednak podporządkowania się prawu międzynarodowemu i spełnienia decyzji władz Iraku. Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo stwierdził, że Amerykanie nie wycofają się z Iraku, zaś prezydent Donald Tump stwierdził, że amerykańscy żołnierze wyjadą tylko po tym gdy irackie władze zapłacą USA „miliardy” jakie Amerykanie mieli zainwestować w swoje bliskowschodnie instalacje w tym państwie. Brak planów wycofania amerykańskich sił z Iraku potwierdził w poniedziałek wieczorem sekretarz obrony USA Marka Esper i to mimo wcześniejszego listu generała dowodzącego siłami amerykańskimi w Iraku zapowiadającego ruchy amerykańskich wojsk.

W poniedziałek premier Iraku przyjął ambasadora Chin Zhanga Tao, który zadeklarował, że Pekin jest gotowy do udzielenia Irakijczykom wsparcia wojskowego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6328.82 PLN    (28.76%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

S-400 to najnowocześniejszy rosyjski system rakietowy ziemia-powietrze. Rosjanie eksportują go tylko do państw z którymi stosunki traktują priorytetowo jak Chiny, Indie czy Turcja. Iranowi Moskwa zgodziła się sprzedać jedynie starsze wyrzutnie S-300.

avia.pro/rbc.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz