Po tym gdy Amerykanie dokonali na terytorium Iraku zamachu na irackiego i irańskiego generała, premier tego kraju spotkał się z ambasadorem ChRL, który złożył ważną deklarację.

Informacja o spotkaniu premiera Iraku Adela Abdula al-Mahdiego z ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej Zhangiem Tao została zamieszczona na stronie iracko-kurdyjskiego portalu Rudaw.net na Twitterze. Jak napisał administrator tej strony szef irackiego rządu „przyjął ambasadora Chin w Iraku”. Zhang Tao „wyraził gotowość [udzielenia] wsparcia wojskowego przez Pekin”.

Poza tą zdawkową informacją brak szerszych relacji medialnych w sprawie spotkania szefa irackiego rządu z ambasadorem Chin.

Deklaracja ta nabiera szczególnego znaczenia po niedzielnej decyzji irackiego parlamentu, który przegłosował wycofanie mandatu siłom amerykańskim i ich sojusznikom do przebywania na terytorium Iraku. Władze tego bliskowschodniego państwa podjęły taką decyzję po amerykańskim ataku na konwój samochodów proirańskiej irackiej milicji, Sił Mobilizacji Ludowej (PMU). W wyniku nalotu zginął gen. mjr Ghasem Solejmani, dowódca elitarnych Brygad Al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, a także Abu Mahdi al-Muhandis, wicedowódca Ludowych Sił Mobilizacyjnych (PMU). PMU są częścią sił zbrojnych Iraku. Łącznie w ataku miało zginąć 8 osób. Gen. Solejmani kierował operacjami wsparcia szyickich władz Iraku, władz Syrii a także szyickiego ruchu polityczno-wojskowego kontrolującego stolicę Jemenu Ansarullahu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6703.39 PLN    (30.46%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo zdążył już zadeklarować, że Amerykanie nie wycofają się z Iraku, zaś prezydent Donald Tump stwierdził, że amerykańscy żołnierze wyjadą tylko po tym gdy irackie władze zapłacą USA „miliardy” jakie Amerykanie mieli zainwestować w swoje bliskowschodnie instalacje w tym państwie.

twitter.com/dorzeczy.pl/iraq.liveuamap.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz