Dowodzący grupą operacyjną wojsk amerykańskich w Iraku gen. William H. Seely III wysłał premierowi Iraku list w którym zadeklarował, że rozpoczyna operację wycofania swoich sił z tego państwa.

Rozpoczynając swój list do premiera Iraku Adela Abdula al-Mahdiego amerykański generał napisał – “w poszanowaniu suwerenności Republiki Iraku i zgodnie z żądaniem irackiego parlamentu i premiera, CJTF-OIR [siły Amerykanów i sojuszników] będą dyslokować siły w ciągu najbliższych dni i tygodni, aby przygotować się do dalszych ruchów”.

W swoim liście gen. Seely napisał o środkach jakie zamierza podjąć by zapewnić, iż “ruch [jednostek wojskowych] poza Irak będzie przeprowadzany bezpiecznym i efektywnym sposobem”. Środkiem tym będzie zwiększone wykorzystanie amerykańskich śmigłowców transportowych CH-47 Chinook i  UH-60 Black Hawk, które będą eskortowane przez AH-64 Apache. Wycofywanie oddziałów amerykańskich z Iraku będzie odbywać się pod osłoną nocy. W zakończeniu swojego listu, amerykański generał zdecydował się na podkreślenie “wartość naszej przyjaźni i partnerstwa”. Fotografię listu zamieścił na Twiterze ekspert do spraw Bliskiego Wschodu Wojciech Szewko.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply